„Odcestovat z Ruska k trvalému pobytu v zahraničí si přeje desetina ruských občanů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění státní sociologické společnosti VCIOM, o němž informovala agentura Interfax. Za nejpřitažlivější stát Rusové považují Německo.“ (ČTK)
Ačkoliv nás ruské vedení zásobuje informacemi, že všechno je na nejlepší cestě a vlastenectví kvete, najde se zřejmě pár Rusů, kteří nemají ten dojem a nechtějí se ohledně své budoucnosti na vlast spolehnout. Zvláště mládež má pocit, že by měla zmizet někam jinam. Ve věkové skupině 18 až 24 let by chtěla do ciziny odejít asi třetina lidí. 26 procent už si hledá informace a 22 procent se učí jazyk. Desetina plánuje vycestovat do dvou let.
Kam by rádi zamířili? Nejpopulárnější je Německo, pak USA a Španělsko.
VCIOM, která výzkum provedla, je ovšem státní agentura, takže k číslům přidala svůj vlastní komentář, že nejde o snahu „uniknout z tíživé ruské reality“, ale to důkaz, jak je mladá generace otevřená a že jde dokonce o „výzvu okolnímu světu“. Tedy ve smyslu, že se mladí Rusové chtějí světu ukázat.
Tak dejme tomu, otázka jen je, jestli se ruská mládež, až se ukáže světu, bude do Ruska vracet. O tom lze úspěšně pochybovat. Vzhledem k tomu, že Rusko má značné demografické problémy a etničtí Rusové vymírají, je na problém zaděláno. Porodnost je vyšší v neruských republikách federace. V letech 2011 – 2016 došlo k malému obnovení přirozeného růstu populace, ale odborníci soudí, že jde o malý vzestup a nebude mít trvání. V roce 2016 už je patrné, že křivka populačního přírůstku stagnuje na 0,2 procenta (USA mají 0,7, Čína 0,5 procenta). Od roku 2012 v Rusku ubývá práceschopné obyvatelstvo.
Stoupenci V. V. Putina tak mohou uvádět čísla, jak mnoho Rusů důvěřuje svému vůdci, ale skutečné hlasování, jak dávno víme, se dělá nohama.