„Nepochybně budeme v dalších dnech a hodinách vystaveni mohutné dezinformační kampani. Bude se spekulovat, bude se tvrdit, bude se vyvracet, možná se budou vyvěšovat falešná videa,“ řekl po útoku spojeneckých vojsk na Sýrii na tiskové konferenci ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický. A zdá se, že měl pravdu.

V posledních dnech se na sociálních sítích začala opět šířit fotografie, která se již šířila v roce 2015. Na ní jsou naložené rakety údajně mířící na Ukrajinu. Fotografie je údajně z Ostravska.

Ve skutečnosti fotografie pochází z roku 2013, a to z Ruska. Přemýšlivého člověka okamžitě napadne, že takto se zbraně nepřepravují. Ani v Rusku. A má pravdu.

Fotografie je sice pravá, ale na fotografii jsou vyfoceny znehodnocené kusy bývalé vojenské techniky. Jedná se o zastaralé rakety X22. Křídla a spodní hřebeny rakety už jsou odstraněny, prý pro pohodlnější dopravu. Neobsahují už ani řídící jednotku a munici, takže jsou neškodné.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner