O prezidentské volby je mimořádně velký zájem ze strany voličů. Po prvním dnu se účast pohybuje mezi 40 a 50 %. Velký zájem byl rovněž o volební průkazy. Znamená to, že lidé, kteří odjeli na víkend mimo domov, mají zájem volit tam, kde budou. Stovky lidí s voličským průkazem přišly volit například v Peci pod Sněžkou. Velký zájem o volby hlásí také ambasády v zahraničí. Vybrat si nového prezidenta chtějí všichni. I ti, kteří trvale nežijí v České republice.

Co to znamená? Že šance protikandidátů Miloše Zemana rostou. Současný prezident má pevnou skupinu disciplinovaných voličů, které nikdo z protikandidátů „nepřetáhne“. Jeho soupeřům šlo právě o to vyprovokovat k účasti ve volbách co největší procento těch, kdo by mohli zůstat doma. A to se možná povedlo. Řádně jim s tím pomáhal po celých pět let sám Miloš Zeman, kterého v roce 2013 volili jako nouzovou variantu i ti, pro které byl Karel Schwarzenberg z nějakého důvodu problematický.  A právě tito už Zemana s největší pravděpodobností nezvolí.

V neprospěch Zemana hovoří také to, že velký zájem o volby je v Praze a malý na severu Čech. To je přesně to, co Zeman nepotřebuje. V Praze má malou podporu, na levicovém severu Čech naopak velkou.

Volební místnosti se za několik hodin uzavřou. Vítězství Miloše Zemana se podle dosavadních informací vzdaluje.

 

 

 

Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora