
Michail Saakašvili FOTO: Newsweek
FOTO: Newsweek
V nedávné době na Ukrajině opět propukl rozruch kolem Michaila Saakašviliho. Bývalý gruzínský prezident a exgubernátor Oděské oblasti na Ukrajině, který je již nějakou dobu bez občanství, byl v úterý 5. prosince zatčen příslušníky ukrajinských bezpečnostních služeb na střeše svého bytu. Jeho podporovatelé se poté střetli s policií a ve snaze zabránit odvozu zatčeného jej doslova vyrvali z rukou policie.
Generální prokuratura Ukrajiny Saakašviliho obvinila z přijímání finančních prostředků od Serhyje Kurčenka, vlivného oligarchy z dob prezidenta Viktora Janukovyče, z nichž měl Micho, jak se mu přezdívá, financovat své kampaně zaměřené proti současnému prezidentovi země Petru Porošenkovi.
Drama jako z amerického filmu
Ve chvíli, kdy se do Saakašviliho bytu dostala policie, opozičník tam již nebyl. Vylezl oknem na střechu a k shromážděnému davu dole na ulici volal, že jej chtějí zadržet na základě zfalšovaného obvinění, a vyzýval občany, aby vyšli do ulic, jelikož prezident Porošenko vydal příkaz k zatčení na základě pokynů Kremlu.
Celá policejní akce trvala hodinu, za níž se na ulici před domem stačila shromáždit asi stovka Saakašviliho podporovatelů. Policie naložila exgubernátora do vozidla, ale odvézt se jim ho nepodařilo, protože stále se zvětšující dav zablokoval cestu. Přetahovaná trvala téměř tři hodiny. Obě strany používali slzný plyn, policie se snažila rozehnat demonstranty, kteří nakonec násilně otevřeli mikrobus a Saakašviliho odtud vysvobodili.
Mezitím se v parlamentu sešla mimořádná schůze, kde generální prokurátor Lucenko předložil důkazy spojující Saakašviliho s oligarchou Kurčenkem. Saakašvili měl z Ruska, kde se Kurčenko momentálně zdržuje, obdržet až půl milionu dolarů.
Po svém osvobození se Saakašvili odebral do stanového tábora svých podporovatelů, který rozložili před parlamentem. Veškerá obvinění odmítá a vše označuje za politickou hru Petra Porošenka. Rovněž prohlásil, že pokusu o zatčení předcházely snahy přesvědčit jej, aby opustil zemi. Generální prokurátor Lucenko nařídil Saakašvilimu, aby se dobrovolně dostavil ve středu 6. 12. k výslechu. Opozičník tak neučinil, a naopak vzkázal, že policii přijme ve stanovém městečku. Když tam navečer policie přišla, Saakašvili tam nebyl, načež došlo ke střetu se shromážděnými, ve kterém bylo zraněno deset lidí.
Gruzínsko-ukrajinská opoziční kariéra
Michail Saakašvili začínal jako gruzínský politik, vedl gruzínskou Revoluci růží, která ukončila politickou kariéru Eduarda Ševradnadzeho a jeho zkorumpované kliky v roce 2004. Pokusy o reformu malé kavkazské země dosáhly jistých úspěchů, ovšem za cenu omezení politických a občanských svobod. Protesty vyústily v demonstrace, které tehdejší prezident Saakašvili nechal v roce 2007 rozehnat silou. Ve chvíli, kdy se Gruzie začala pomalu vzpamatovávat, přišlo léto 2008 a vpád Ruska do dvou separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie.
Po skončení prezidentského mandátu byla proti Saakašvilimu vznesena obvinění ze zneužití pravomocí, a především z podílu na smrti politických oponentů. V nepřítomnosti byl shledán vinným, avšak jeho podporovatelé se domnívají že se jedná pouze o politický revanš současné vlády.
Na Ukrajinu se bývalý gruzínský prezident dostal na pozvání Petra Porošenka, s nímž jsou staří přátelé. Dostal na starosti úřad gubernátora Oděské oblasti, která byla pověstná svými zkorumpovanými strukturami. Na novém postu si vedl dobře, od prezidenta dokonce obdržel ukrajinské občanství, přičemž se vzdal toho gruzínského. Před nedávnem se však s Porošenkem politicky rozešli. Saakašvili jej obviňuje z korupce a liknavého provádění reforem a požaduje zahájení impeachmentu. Přechod Micha do opozice začalo být prezidentovi trnem v oku a zareagoval tím nejhorším možným způsobem: zbavil exgubernátora, který se zrovna nacházel v zahraničí, ukrajinského občanství, čímž se ze Saakašviliho stala osoba bez státní příslušnosti.
Saakašvili si situaci nenechal líbit a na začátku září se za obrovské mediální pozornosti pokusil vrátit se na Ukrajinu. Na hranicích jej odmítli vpustit, tak si Gruzínec za pomoci svých příznivců cestu hranicí prorazil. Od té doby objíždí celou Ukrajinu a pořádá protikorupční mítinky a obviňuje současnou vládu z neefektivnosti a korupce. Až do tohoto týdne se jeho akce obešly bez větších zásahů.
Celý incident vrhá negativní světlo na ukrajinskou vládu, která není v lehké pozici. Místo toho, aby se soustředila na skutečné problémy a reformy, rozmělňuje své síly v politickém boji. Saakašviliho přitom podporuje jen velmi malé procento Ukrajinců. Celý souboj působí spíš jako střet dvou kohoutů, kdy následky Porošenkovy uražené ješitnosti nejvíc poškozují kredibilitu celé Ukrajiny.