Řídil kontrarozvědnou část Státní bezpečnosti a za své činy byl dokonce jako jeden z mála odsouzen. To je Alojz Lorenc, komunista, který má ale v naší nové době nové možnosti. Spolu s dalšími panelisty vystoupil v debatě na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a jen dokázal, v jakém marasmu způsobeném morálním relativismem a snahou mluvit o zločinu hlavně se zločinci se dnes nacházíme.
Spolu s Lorencem vystupovali před studenti novinář Marek Wollner, historik Michal Macháček nebo Barbora Osvaldová, která na FSV UK vyučuje. Tématem byl „Listopad 89“. Celý popis si mohli zájemci přečíst na webu Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK, dnes však již není veřejně přístupný.
Historik Petr Blažek, který na celou věc upozornil a deníku FORUM 24 také laskavě poskytl fotografie, k debatě napsal: „Bývalý šéf kontrarovědné části StB Alojz Lorenc hovořil dnes na akademické půdě (FSV UK) o listopadu 1989. Minimální sebereflexe, velmi slabí moderátoři, kteří zdůrazňovali absurdní tezi o hledání pravdy s pamětníky, kteří byli u toho (cituji). Marek Woller měl dobré komentáře, naopak hovořil o nevyrovnání se s komunistickými zločiny, za které je Alojz Lorenc spoluodpovědný. Několikrát jsem do debaty vstoupil a snažil se vysvětlit, jakou konkrétní roli Lorenc hrál v komunistickém režimu, včetně zametání stop při tzv. skartacích v prosinci 1989.“
Možnosti vystupovat na akademické půdě pro odsouzené komunistické zločince však ukazují na mnohem širší problém nejen českého školství, ale celého českého přístupu. Příště uděláme debatu o kriminalitě a jedním z panelistů bude zloděj, případně vrah (jednoho, kterého dokonce má moc rád současný prezident, bychom jistě našli).
Je zjevné, že mnoho lidí, a to včetně těch, kdo by měli dalším generacím předávat znalosti, prostě a jednoduše nechápou, že jsou situace, když se diskutuje o některých činech a lidech, nikoli s nimi. A je to jen další zbraň pro weby typu Parlamentní listy (které se akci věnovaly) a které událost pojaly jako zastání komunisty Lorence a očerňování Marka Wollnera, protože vědí, že jejich čtenáři nenávidí Českou televizi a dost často volí komunisty.
Jedná se o obrovskou urážku všech, kdo za komunismu trpěli. Jedná se o naprosté nepoučení se z historie, o relativizaci zločinu a o velkou ostudu fakulty sociálních věd. Ale možná je to taky prostě jen kapka v moři marasmu země, jejímž předsedou vlády je bývalý agent Státní bezpečnosti a jejíž prezident další agenty Státní bezpečnosti běžně oceňuje státními vyznamenáními.