Aktuální události z politiky nechaly zcela bez povšimnutí zásadní debatu v Radě České televize. Její člen Vratislav Dostál tam minulý týden otevřel debatu o svobodě slova redaktorů zpravodajství České televize na sociálních sítích. Sám Dostál je paradoxně novinářem zpravodajského serveru Info.cz, jehož šéfredaktor Michal Půr v prosinci kritizoval odvolaného šéfa stanice Vltava veřejnoprávního rozhlasu Petra Fischera, kterému vytkl zveřejňování osobních politických názorů. Pro deník FORUM 24 Dostál ale odmítl, že by požadoval jakoukoli cenzuru. Někteří dalčí radní ale veřejnoprávní novináře a jejich sociální sítě kritizují, například místopředseda rady René Kühn.
„Fischer udělal zásadní chybu, že se svými politickými názory netají. Zaměstnanci veřejnoprávních médií nesmí veřejně najevo dávat svůj politický názor. Měla by to být běžná součást práce v ČT, ČRo či ČTK,“ uvedl Půr v komentáři na Info.cz. Není bez zajímavosti, že se Dostál jako jeho podřízený, tentokrát ovšem v roli televizního radního, jen o pár týdnů později domáhá reakce generálního ředitele České televize Petra Dvořáka k možnosti regulace aktivit novinářů ČT na sociálních sítích. „Je to věc, která člověka zarazí. Každý z pracovníků, třeba ve zpravodajství ČT, má svůj twitterový nebo facebookový účet. Chci se zeptat, jestli lidé, kteří pracují v České televizi, mají z vrchu nějak koordinované, co můžou nebo nemůžou a v jaké chvíli se mohou vyjadřovat, nebo co mohou komentovat,“ domáhal se Dostál vysvětlení od ředitele televize. Podle něj šlo v konkrétních případech o „neuvěřitelné přestřelky lidí ze zpravodajství ČT“ s politikem, což „působilo zvenčí podivně“.
Na rozdíl od něj má ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák ale jasno v tom, že pracovníci ČT musí dodržovat kodex televize a k věci bylo vydáno i rozhodnutí generálního ředitele, které definuje způsob chování na sociálních sítích. „Proti tomu ale stojí fakt, že řada profilů našich lidí na sociálních sítích má v záhlaví rovnou upozornění, že jejich profily nevyjadřují názor ČT, ale názor konkrétního člověka. Zde platí pravidlo selského rozumu,“ dodal Dvořák s tím, že v občasných případech excesů se vedení ČT snaží pracovníky spíš upozorňovat a apelovat na dodržování zmíněných předpisů a selský rozum. „Nechceme je postihovat ani trestat, ale snažíme se jim vysvětlit, že někdy méně je více,“ reagoval na výzvu Dostála ředitel ČT.
Ostré reakce se radní Dostál dočkal od člena televizní rady Zdeňka Šarapatky. „Upozorňuji radního Dostála a kolegy, že musíme preferovat svobodu slova, kterou sociální sítě poskytují. V České republice není legislativně vymezeno, kdy a co je na sociálních privátní a co už není. V opačném případě by šlo o nepřijatelné zasahování do svobody slova a do lidských a osobnostních práv. Jakýkoliv zásah do práva pracovníků České televize publikovat své názory na sociálních sítích totiž velmi nahrává řadě politiků. Nedávno přišel s takovou kritikou poslanec „mediálního“ výboru sněmovny poslanec Martin Kolovratník z ANO, který na jednom z dezinformačních webů kritizuje pana Fischera z Českého rozhlasu a novináře z veřejnoprávních médií za jejich výroky na sociálních sítích. Představy takových politiků jdou až za hranu, když mají pocit, že by se zaměstnanci ČT na sociálních sítích k politikům vůbec neměli vyjadřovat. A stejný poslanec Kolovratník dokonce nerad vidí jakoukoliv kritiku prezidenta republiky. Což je legrační, pokud si připomeneme vulgarity státního úředníka Ovčáčka na adresu novinářů ČT a veřejnoprávní televize jako instituce. O prezidentu republiky raději ani nemluvě,“ podpořil vedení televize radní Zdeněk Šarapatka.
Dostál celý výstup na Radě ČT okomentoval i pro deník FORUM 24. „Nic takového, jako je zákaz, pokud jde o vyjadřování zaměstnanců veřejnoprávních médií na sociálních sítích, neprosazuji. Pokud narážíte na poslední jednání Rady ČT, pouze jsem se čistě informativně otázal, zda existují pro komunikaci redaktorů na sociálních sítích nějaká interní pravidla. Vedla mne k tomu vlastně vcelku okrajová zkušenost: loni na podzim svolala ODS ve sněmovně tiskovku, na které oznámila, že Česká televize cenzuruje její výstupy. Bylo to v čase před volbami, kdy ČT 24 vysílala všechny tiskovky s několikaminutovým zpožděním, což souviselo s pravidly předvolebního vysílání. No, a tehdy se v reakci na toto obvinění na Twitteru semlela vcelku ostrá přestřelka mezi zástupci ODS a zástupci redakce ČT 24. Přišlo mi to zbytečné a svým způsobem i nevkusné,“ napsal.
„Padala zbytečně silná slova. Jistě, takové situace nastávají, aniž by si toho kdokoli z nás všimnul, přesto jsem se chtěl pouze zeptat, zda mají pro tyto situace uvnitř ČT nějaký manuál, jak postupovat. Generální ředitel Petr Dvořák na to reagoval dle mého soudu uspokojivě. V žádném případě jsem po něm ale nechtěl, aby nějak direktivně zakazoval redaktorům komunikaci na sociálních sítích,“ doplnil.
Kriticky se k výrokům zaměstnanců ČT na osobních profilech Twitteru a Facebooku vyjádřil místopředseda rady René Kühn. „Svoboda slova v této zemi je nám všem svatá, ale přiznám se, že i já někdy s údivem sleduji projevy některých zaměstnanců ČT. Za větu „moje tweety nevyjadřují stanovisko České televize“ nelze všechno schovat… U zaměstnanců publicistiky, zpravodajství, ale i redakce sportu by koncesionáři neměli z jejich osobních účtů poznat, komu fandí nebo nefandí. Ať už v politickém, nebo sportovním pelotonu. Je to hloupý způsob, jak nahrávat neobjektivním kritikům České televize,“ podpořil Dostála ostravský radní. K věci se vyjádřil také předseda Rady ČT Jan Bednář. „Je samozřejmé, že v tak velké instituci, jakou je ČT, se ne všichni zaměstnanci vyjadřují na soukromých účtech způsobem, který by byl prezentovatelný na obrazovce, ale měli by si být vědomi toho, že pokud jsou identifikováni s Českou televizí na sociálních sítích, pokud jsou to známé tváře a osobnosti ČT, tak by měli ke svým soukromým projevům přistupovat s určitou mírou uměřenosti a neměli by kompromitovat své médium nevhodnými vyjádřeními… I politické sympatie a nesympatie by měly být uměřené, aby nepoškozovaly médium. Ale nesmí docházet k omezování osobní svobody ani k trestům,“ upozornil Bednář.
V českém právním řádu je svoboda projevu zaručena Článkem 17 Listiny základních práv a svobod. Článek zaručuje svobodu projevu a právo na informace, nepřípustnost cenzury, právo vyjadřovat názory libovolným způsobem a svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace. Bez ohledu na hranice státu. Snaha o umlčení kritických hlasů z veřejnoprávní televize od Babišova hnutí, komunistů a Pražského hradu, není sice úplnou novinkou, přesto by ale mohla získat nečekané spojence. Postoje v Radě ČT naznačují mnohé, odvaha je v ní zřetelně v defenzívě. A už za rok se má rada výrazně obměnit. Babišova hlasovací mašina spolu komunisty a ČSSD a nejspíš i Okamurovou SPD může za nové radní dosadit výhradně své lidi. V éře Babiše a Zemana je veřejnoprávní televize velmi zranitelná – a podivná situace v Radě to také dokazuje.