Elektronická evidence tržeb dramaticky postihla farmářské trhy. Od března totiž platí pro stánkaře, kteří zboží nakupují a dále prodávají. Ti, kteří jsou sami výrobci, se do systému připojí za rok. Už teď ale ubývají stovky prodejců. Před několika dny jsme v deníku FORUM 24 informovali o situaci v Domažlicích, kde se už trhy nemohly vůbec uskutečnit.
Nyní se objevují informace z pražských trhů. A jsou podobně varující a pesimistické.
Až 80 % trhovců se nepřihlásilo na trhy na Tylově náměstí. „Trh máme stále stejně velký, vyřešili jsme to. Změnila se ale skladba produktů,“ popsala pro Deník Jiřina Štěpánková, manažerka trhů na Tylově náměstí na Praze 2.
Další prodejci ubyli v Modřanech. „Dřív jsme měli přibližně 30 prodejců, momentálně se to pohybuje od 15 do 20,“ komentoval pro Deník provozovatel Tomáš Trnka.
Po končících hospodách a drobných obchodech je tak omezení farmářských trhů dalším důsledkem elektronické evidence tržeb ministra Andreje Babiše. „Převážná část prodejců si EET vůbec zavádět nebude, protože se jim to nevyplatí a ani na to nevydělají. A současně se uvolní prostor pro velké firmy, což je podle mého názoru jeden ze záměrů, proč to pan Babiš dělá. Denně mluvím s lidmi, kteří prodávají na farmářských nebo řemeslných trzích. Hodně z nich chce skončit. Ubývají,“ řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 Libor Uhlík, který se zabývá pořádáním trhů a jarmarků mnoho let.