Budoucí ministryně financí Alena Schillerová má obrovský problém s EET. Jak zjistilo sdružení a politická strana Radostné Česko, poměr DPH vybrané od podnikatelů, na něž byly uvaleny „on-line pokladny“, na celkovém výběru DPH klesá.
Projekt „on-line pokladen“, napojených na „Babišovu“ ústřednu, zvaný EET se tak hroutí. Jeho hlavním smyslem totiž podle ministerstva financí mělo být zvýšení výběru daní. Ve skutečnosti však mnohem rychleji roste výběr konkrétně DPH od podnikatelů, kteří EET, přinejmenším prozatím, nemají. Projekt tak přestal dávat smysl, tedy pokud jeho smyslem nebylo zničit menší živnostníky (ať už pomocí vysokých nákladů, nebo na základě hrozby likvidačních pokut i za chyby zaměstnanců) či snad dokonce zneužívat data téměř o veškerých nákupech a poskytnutých službách po celé republice shromažďovaná na zmíněné ústředně. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) však má pocit, jak se svěřil veřejnosti, že údaje o časech a objemu nákupů jednotlivých zákazníků prozatím ke konkurenčnímu boji zneužívány nejsou.
Jak vypočítalo Radostné Česko na základě údajů od daňové správy, poměr vybrané DPH v oborech s EET meziročně klesl o 1,75 %, což pro státní pokladnu představuje ztrátu ve výši asi 6 miliard korun ročně.
Jak musela daňová správa pod vedením Martina Janečka (jmenovaného do funkce Andrejem Babišem) přiznat, zatímco u živnostníků a podniků, na něž se povinná EET nevztahovala, vzrostl mimo jiné i díky rychle rostoucí ekonomice výběr DPH meziročně o 9,6 %, u oborů s EET (mimo prodeje vozidel) vzrostl téměř třikrát méně, konkrétně o 3,4 %.
Ukázalo se tedy jasně, že končící ministr financí Ivan Pilný (ANO) a jeho pravděpodobná nástupkyně a dosavadní náměstkyně pro EET Alena Schillerová před pár dny lhali veřejnosti, když na tiskové konferenci u příležitosti prvního výročí nasazení EET v hospodách či kempech tvrdili, že projekt už přinesl do státní kasy více než čtyři miliardy na daních. Jestliže se finanční správa věnuje všem oborům podnikání stejně, což by měla, jen u restaurací, penzionů, koloniálů či velkoobchodů má navíc (nebo náhradou za část kontrol apod.) na pomoc neustálé on-line sledování pomocí EET, pak docházíme k překvapivému zjištění. EET proti předpokladům naopak vede ke zhoršení výběru daní. Tedy přinejmenším v případě DPH.
Vlastně to až takové překvapení není. Dochází k uzavírání venkovských hospod, ať už kvůli zákazu kouření, nebo i kvůli EET (která má podle průzkumu citovaného přímo ministerstvem vinu na zhruba jedné pětině zlikvidovaných hospod). Mnohé prodejny na venkově jsou stále ztrátovější. Např. Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) má ve ztrátě zhruba tisíc provozoven z celkových 2700. Hlavními důvody živoření venkovských koloniálů jsou rostoucí mzdy a právě EET. Pak není divu, že se výběr daní nedaří, nebo přinejmenším ne tak, jak by se zjevně dařil bez „on-line pokladen“.
Nejedná se přitom o první neuvěřitelnou chybu (nebo snad záměrné obelhávání veřejnosti) ze strany Ministerstva a speciálně od budoucí ministryně Schillerové. Ta se spletla o těžko pochopitelných 1100 %, když v únoru 2017 informovala o údajném nárůstu tržeb v pohostinství a ubytovacích službách. Chtěla dát tento nárůst do souvislosti s vyšší mírou přiznávání tržeb díky EET. Z nepravdy (či lži) ji však usvědčil Český statistický úřad. Jak je možné, že se tak výrazně „spletla“? Především byl použit zjevně naprosto nevhodný, zavádějící statistický vzorek podnikatelů. Ale kromě toho Babišovi úředníci nelogicky započítali do nárůstu tržeb také DPH i inflaci. Buď se z jejich strany jednalo o naprostý amatérismus, nebo o záměrný podvod.
Celý pokus s EET přitom už stál daňové poplatníky zhruba 370 milionů korun (včetně úplně zbytečné reklamy na EET, protože se tomuto Babišovu nápadu stejně nelze vyhnout, a včetně zakázky za skoro 200 milionů korun bez výběrového řízení). Ministerstvo navíc přiznalo, že i v následujících letech budeme muset z rozpočtu za EET platit asi 310 milionů korun ročně.