Nově nastupující velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček okomentoval ve večerním vysílání ČT 24 17. března společnou tiskovou konferenci německé kancléřky a amerického prezidenta. Velmi vlažně hodnotil paní Merkelovou a nezapomněl mimo jiné ocenit Trumpův údajný smysl pro humor, když odpovídal na otázku ohledně odposlechů.

Tuto úvahu ukončil tím, že prognózuje, že si bude Miloš Zeman se svým americkým protějškem rozumět. A aby tomu dodal lesku, tak učinil originální závěr – Merkelová je podle něj představitelkou té tzv. staré Evropy, kdežto Zeman je reprezentantem a mluvčím té nové Evropy.

No vida, takže máme Evropy dvě. A co je to ta nová Evropa? Má to být budoucí mix čínské kolonie a ruské gubernie? Má to být produkt xenofobního izolacionismu?

Je to soubor autoritářských posttotalitnich režimů, demontujících základy liberální demokracie, volné soutěže a právního státu? Pokud ano, a vše tomu nasvědčuje, pak pěkně děkuji, raději zůstanu v té staré. Teď lépe rozumím tomu nerozbornému bratrství mezi Zemanem a Babišem. Nový Evropan má svého nového Čecha. Co na tom, že je to vlastně Slovák. Grund mají identický a navíc spolu kooperují už dvacet let.

Vzpomínáte na ty nové Rusy v devadesátých letech? Najednou jich byla plná Evropa. Čím víc pruhů, tím více Adidas. I Babiš je podobný produkt, přes veškerou navoněnou krásu. Hlavně se neptejte na původ jeho majetku, na předlistopadovou historii, na optimalizaci daní, na byznys se státem atd. A klíčovým rysem tehdejších nových Rusů a dnešních nových Čechů Babišova ražení je burácející sebevědomí a okázalé pohrdání všemi ostatními.

Pokud v Evropě udají tón noví Evropané, včetně nových Čechů, tak nás čekají turbulentní časy nevyzpytatelných rozměrů. Snažme se, aby se tato trudná perspektiva nenaplnila. Evropa si zaslouží důkladnou kritickou analýzu v mnoha oblastech existence, ale určitě si nezaslouží uchvácení egoistickými antipolitiky Zemanova a Babišova typu.