Zpěvačka Emma Smetana byla jednou z účinkujících na koncertě k nedožitým 80. narozeninám Václava Havla. Na svém facebookovém profilu poté zveřejnila zajímavý postřeh o tom, co v té stejné době dělal vicepremiér Andrej Babiš – fotil se s Michalem Davidem, zpěvákem, který podle ní představuje symbol normalizace.

Smetana připomněla, že byla jednou z těch, kdo přišli do Lucerny poděkovat za to, že i díky Havlovi mohou svobodně hrát (a žít). „Symbol normalizační kultury se bavil po boku Andreje Babiše (člověka, který vyhrál „kauzu Bureš“ na základě svědectví bývalých příslušníků StB, člena KSČ až do Revoluce – údajně ho k tomu nutila maminka – a politika, kterému minimálně polovina zdejších bojovníků za vládu proletariátu (voličů KSČM) odpustila status miliardáře v kapitalismu a jen před pár dny mu dala hlas na úkor – zřejmě přezrálých – třešní) na koncertě zpěváka, který 28. ledna 1977 podepsal Provolání československých výborů uměleckých svazů (Antichartu) a o pár dní později (4. února 1977) v Divadle hudby četl navazující prohlášení umělců z „oblasti zábavné a populární hudby“ (to ovšem četla zpěvačka Eva Pilarová, pozn. red.),“ napsala na svém profilu na sociální síti.

screenshot-2016-10-18-12-18-30

Momentka se zpěvačce zdá zásadní zejména proto, že ukazuje na jakýsi „společensko-kulturní rozštěp“. „Když jsem se před pěti lety vrátila do Prahy, tak mě nenapadlo, že tohle zažiju.  A proč v sobě vlastně Karel Gott – bytost, do které si promítám jakési naděje na veřejné mravní procitnutí, protože ji nedokážu nemít ráda – (zatím?) stále nenašel sílu a odvahu, kterou prokázal např. Jiří Menzel, když se za Antichartu (opakovaně) omluvil? Národem milovanější osobnost v krajině zdejší nežije – a láska je zodpovědnost,“ myslí si Smetana.

Status byl na psát v pondělí, po příjezdu 14. dalajlámy do Prahy – a proto také Smetana připomíná. „Mimochodem, dalajláma dnes na Hradčanech nebyl moc dobře vidět ani slyšet, protože mu Správa Pražského hradu zatrhla pódium vedle sochy T. G. Masaryka, resp.nepovolila zábor prostranství. Bez vysvětlení,“ uvádí zpěvačka.

Prohlášení si můžete přečíst na jejím facebookovém profilu.

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora