Eugen Korda je známý slovenský reportér, který dnes působí v časopisu Týždeň. Dlouhá léta pracoval v televizi NOVA a dnes jen s velkým smutkem sleduje, jak upadlo její zpravodajství. Nemůže se na ně téměř dívat, stejně jako se mu velmi těžko čtou Lidové noviny a Mf DNES. Zdůrazňuje však, že i na Slovensku nastal zásadní úpadek velkých médií.
Co si o nás Češích myslíte, když ze Slovenska sledujete situaci, kterou tady máme?
Měl jsem k Čechům vždycky blízko, a to z různých důvodů. Například jsem tady poprvé studoval, dokument na FAMU. Dlouho jsem tady pak pracoval v TV NOVA v době, kdy se jednalo o dobrou, slušnou televizi. Tehdy nesloužila různým pochybným zájmům, ale v těch komerčních podmínkách se snažila dělat dobrou žurnalistiku. Pracovali tam výborní novináři jako Janek Kroupa.
V České republice jsem měl vždy mnoho přátel a v časech, kdy mi bylo těžko, kdy jsem měl problémy s Mečiarem, vyhrožovali mi, že mi zabijí syna, nebo mi rozbili auto, mé rodině velice pomohli. Našli mi bydlení na Smíchově, kde nám pan domácí pronajal byt za polovinu ceny. Říkal, že Kordovy přece nebude ničit, a to jsou Češi známí tím, že jsou držgrešle. Nemohl jsem téměř chodit do restaurací, protože po mně nikde nechtěli peníze. Mám s Čechy dobré zkušenosti i proto, že jsem vyrůstal na české literatuře. Je tu mnoho dobrých lidí, ale i mnoho špatných. Podobně jako na Slovensku.
Myslím si, že že Češi jsou normální, dobrý, pracovitý národ, o čemž svědčí, že máte výborné školství nebo skvělé výsledky ve vědě.
Překvapuje vás, kam jsme se od roku 1989 dostali?
Překvapuje i ne. Když se podíváte na další země – Polsko, Maďarsko, Slovensko… Máme všichni velmi podobný problém s nástupem autoritativních režimů, s návratem komunistů do vysokých funkcí a tak dále. To mě nepřekvapuje.
Je ale jedna věc, které se divím u vás i na Slovensku. Voliči dávají své hlasy těm největším smradům, těm, kteří je okrádají, těm, kteří jim ničí životy, těm, kteří jim zvyšují daně, a těm, kteří jim v jednom kuse lžou. Ty volí třetina české společnosti! Možná i víc než třetina. To mě opravdu šokuje.
Když se podíváme na českou mediální scénu, zmínil jste TV NOVA a dobu, kdy jste v ní pracoval. Sledujete ještě dnes, co tahle televize dělá?
Nemám k dispozici program celých dvacet čtyři hodin. Ale snažím se sledovat Televizní noviny, i když na to se už skoro nedá dívat. To je na zvracení, co ti lidé předvádějí. Je to neprofesionální, zaujaté a nepokrytě to slouží některým skupinám. Tohle je už pomalu na úrovni Barrandova. Je mi z toho smutno, protože ať byl Vladimír Železný jakýkoli člověk a neschvaluji mnoho věcí, které udělal, udržel tu televizi nezávislou. Nepamatuji si, že by zasahoval do zpravodajství. Když na Slovensku pod jeho vedením vznikala televize JOJ, sídlila v prostorách, které skrytě patřily Vladimíru Mečiarovi. A Železného ani nenapadlo to nevysílat. Tahle televize už ale nemá se Železným nic společného.
Čtete české noviny?
Jsem pravidelným čtenářem na internetu, ale sleduji papírovou Mladou frontu DNES i Lidové noviny. To se nedá číst. Není to ani na úrovni regionálních novin. Špatná a nezajímavá témata, špatně napsaná témata a o jejich majiteli se dozvídám jen to nejlepší, pokud vůbec něco. Velká média úplně jasně zkolabovala a teď jsou tu taková média jako vy, která ovšem mají problém přežít.
Na Slovensku se také řešily problémy kolem televize, hlavně té veřejnoprávní. Jak jsou na tom velká média u vás?
U nás jsou čtyři vlivné televize. Nejmenší je TA3, kterou ovládá oligarcha jménem Kmotrík. Ta nepokrytě slouží vládní Slovenské národní straně a SMERu. Pak je tu televize JOJ, kterou vlastní skupina J&T, ti se drží své úrovně a informují hlavně o různých znásilněních a kriminálních činech. Její sestrou je Markíza, což je normální komerční televize, která má celkem vyvážené zpravodajství. Potom máme Slovenskou televizi, která už začala být téměř normální, ale po posledních volbách se jí zmocnili znásilňovači-politici. Zpravodajství, které sledujeme v posledních několika týdnech či měsících, upadlo, přestalo být zajímavé a slouží vládě. Naše veřejnoprávní televize se nedá porovnat s Českou televizí. Já si nahrávám naše zpravodajství, ale dívám se na ČT, protože má vynikající zpravodajství. Nedá se to srovnávat.
Jaký vliv na mediální krajinu na Slovensku mělo zavraždění Jána Kuciaka a jeho snoubenky?
Svým způsobem sjednotilo slušné novináře. Otřáslo politickou scénou a média se začala chovat zodpovědněji. Ve velkých internetových médiích začali větší důraz klást na investigativu, což je složité, protože to stojí hodně peněz. Lídrem na trhu jsou tři tituly: Aktuality, kde Kuciak pracoval, pak Sme, které se snažili získat oligarchové, a Denník N. Ti všichni nedají politikům pokoj, což je velmi dobře.
V Česku má na voličské nálady velký vliv migrační krize, přestože tu nemáme jediného uprchlíka. Jak je to na Slovensku?
Naprosto stejné. Lidé se bojí něčeho, co není. Je třeba říci, že k nám migranti ani nechtějí. Já to vidím tak, že kdysi Slováci, kteří v životě neviděli Maďara, Maďary nenáviděli a báli se jich. Tohle je podobné. Migranti jsou problém, budou problém, ale na Slovensku to politici podobně jako jinde zneužívají a problémy zveličují.
Já jsem viděl billboard, že kandidátka ČSSD nechce pustit migranty do Havířova. To už mi připadá úplně bláznivé.
Prezident Kiska oznámil, že nebude obhajovat svoje křeslo. Jaký vliv na Slovensko to bude mít?
Kiska zemi změnil, ač podobně jako Zeman nemá mnoho pravomocí. Nebýt Kisky, dodnes je premiérem Fico a ministrem vnitra Kaliňák, lidé nepřímo zodpovědní za zavraždění Jána Kuciaka. To, že nebude kandidovat, informovaní novináři věděli dávno. Jedním z hlavních důvodů je, že se v úřadě cítí bezmocný. Jeho manželka už navíc takto žít nechce. Jenomže po Kuciakově zavraždění Kiska zjistil, že nemůže jen tak odejít, že má zodpovědnost vůči národu. A tak se rozhodl založit politickou stranu. A je dost možné, že to bude strana, ze které vyjde premiér Kiska – nebo to může být strana, kterou on dovede k volebnímu vítězství a premiérské křeslo přenechá někomu jinému.
Jaké má šance?
Volební odhady byly dva. Jeden mu dával dvacet procent, jeden třicet. Určitě to bude strana, která zahýbe s politickou scénou. Ostatní strany z toho mají obrovský strach! Ta strana má obrovskou šanci uspět a Kiska má velkou šanci podruhé porazit Roberta Fica.
I když na Slovensku není rozhodně situace růžová, vy jste překonali mečiarismus. Jak my v Česku můžeme překonat babišismus?
Musíte se snažit! Je třeba společnost aktivizovat. Tři věci jsou důležité: První jsou nezávislá média. Pak občanské iniciativy, které musí pochopit, že nestačí poukazovat na to, co je špatně, ale musí lidem dát šanci vidět něco dobrého v budoucnosti. A politici se musí vzpamatovat a jít do toho naplno, protože zbavit se Babiše je možné jen dvěma způsoby. První, ten nepřijatelný, je atentát. A ten druhý jsou svobodné volby, ve kterých prohraje.