České vládní úřady se po zjištění evropských vyšetřovatelů z úřadu OLAF pokusily v předvánočním týdnu kauzu Čapí hnízdo odsunout z evropské roviny tím, že ji vyjmuly ze sféry dotovaných projektů EU. Prostavěnou dotaci a případné penále nyní zaplatí čeští daňoví poplatníci.
Tyto skutečnosti plynou ze sdělení předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, poslankyně Ingeborg Gräßleové na otázky deníku FORUM 24.
Podle Gräßleové české úřady „zatáhly za záchrannou brzdu“, když vyňaly projekt Čapího hnízda z evropského dotačního programu.
Učinily tak tiše a v rozporu se svými veřejnými prohlášeními, že zprávu neznají. Toto „záchranné opatření“ realizovaly české úřady již před vánočními svátky. Deník FORUM 24 se o tomto – v Česku nezveřejněném – opatření dozvěděl z oficiální písemné informace od mluvčího Evropské komise Johannese Bahrkeho. (ZDE)
Ministerstvo financí neříkalo pravdu
Představitelé českých vládních úřadů, které jsou již prakticky kompletně pod kontrolou Andreje Babiše a jeho hnutí, výsledky vyšetřování úřadu OLAF před českou veřejností tají s tvrzením, že zprávu dosud neznají. O jejím doručení informovaly až 27. prosince a předaly ji údajně k analýze právníkům, zda ji mohou zveřejnit.
Jestliže ale české úřady již v předvánočním týdnu učinily opatření ve prospěch Andreje Babiše a vyjmuly Čapí hnízdo z programu evropského financování, je zjevné, že lhaly české veřejnosti. Zejména se to týká ministryně financí Aleny Schillerové, která výslovně tvrdí, že zprávu OLAF ještě nečetla a že ji analyzují kompetentní úředníci ministerstva.
Přitom je to právě úřad ministryně Schillerové, který má pravomoc vyjmout problematický projekt z programu financování Evropskou unií. Je tedy jasné, že je to právě ona, nebo její podřízení, kdo Evropskou unii o takovém „záchranném“ kroku ve prospěch premiéra Babiše musel informovat. Zda mu to ale pomůže, je otázka. Trestněprávní rovinu toto opatření nijak změnit nemůže.
Sdělení předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu:
Poslankyně Gräßleová napsala ke zprávě OLAF a následným krokům České republiky toto sdělení:
„Jednoduše řečeno: české úřady zjevně zatáhly za ,záchrannou brzdu‘ a vyjmuly projekt Čapí hnízdo z programu financování EU. Čeští daňoví poplatníci nyní nesou 100 % následků nesrovnalostí v souvislosti s tímto projektem. V tomto případě již Evropská unie není dále kompetentní,“ uvedla pro deník FORUM 24 Gräßleová.
[ctete postid=“174272″ title=“Ministerstvo mlží. Evropská unie nezakazuje zveřejnění závěrů OLAF“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/10/Andrej-Babiš-Čapí-hnízdo-385×230.jpg“ excerpt=“Ministerstvo financí se snaží v kauze Čapí hnízdo pouze získat čas. Jak zjistil deník “ permalink=“http://forum24.cz/ministerstvo-mlzi-evropska-unie-nezakazuje-zverejneni-zaveru-olafu/“]174272[/ctete]
Díky tomuto sdělení je jasné, že ministerstvo financí neříkalo pravdu, když tvrdilo, že o vyjmutí žádala Evropská komise a že se tak rozhodlo, „aby již nemusel být řešen ze strany EK”. Právě to tvrdil v pátek 22. prosince mluvčí ministerstva Michal Žurovec. To, co Gräßleová nazývá záchrannou brzdou, není reakcí na doporučení z OLAF, ale českou snahou o to, aby celá kauza předsedy vlády už přestala být evropským problémem.
Až do 27. prosince navíc resort Aleny Schillerové, bývalé náměstkyně Andreje Babiše, uváděl, že o výsledcích vyšetřování OLAF nic neví. Zjevně se však místo toho snažil získat čas a hledal řešení problému, do kterého se Babiš dostal – a který je nyní znám ve vrcholných orgánech Evropské unie.
Ze sdělení europoslankyně vyplývá, že by v budoucnu mohl být obdobný případ, jakým je nyní Čapí hnízdo, tématem pro nově ustavený Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Tato konkrétní kauza ale pod něj ještě nespadá. „Úřad evropského veřejného žalobce bude moci jednat až od roku 2020,“ doplnila pro FORUM 24 Gräßleová.
Chcete číst tištěný magazín Revue FORUM? Předplaťte si jej ZDE!