Osmnáct španělský mluvených filmů nabídne festival La Película, který dnes začíná v Praze. Přehlídku otevře večer v kině Světozor komedie Noc, kdy moje matka zabila mého otce. V hlavním městě akce pokračuje do neděle, španělskou kinematografii zpřístupní i divákům v Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Festival se uskuteční podvanácté. Letošní ročník se zaměřuje na Valencii, odkud pořadatelé vybrali polovinu z 18 filmů. Podle nich budou mít návštěvníci přehlídky možnost zhlédnout divácky úspěšné velkofilmy, snímky oceňované kritikou i dokumenty o aktuálních tématech.

Některé z nabízených snímků mají festivalová ocenění. Cenu za nejlepší režii v Montrealu a Clevelandu si odnesla režisérka Claudia Pintoová za film Co největší vzdálenost, který vznikl v koprodukci Španělska a Venezuely a odehrává se v této jihoamerické zemi. Hlavní cenu v Malaze získal Callback režiséra Carlese Torrase, který se vedle Španělska natáčel v USA. Z malažského festivalu má cenu diváků ztřeštěná komedie Noc, kdy moje matka zabila mého otce od režisérky Inés Parísové.

Zvláštní cenu poroty z Malagy má povídkový film Kanimambo, který chce na třech příbězích ukázat život v Mosambiku. Snímek se prezentoval také na festivalech v Toulouse a Montrealu. Informace o dalších filmech festivalu jsou na www.lapelicula.cz.

V Brně budou některé z filmů festivalu k vidění v univerzitním kině Scala od čtvrtka do neděle, v ostravském Minikině od pondělí 20. února do středy. Královéhradecký program přehlídky je v Biu Central naplánován příští týden od středy do pátku.