Slovenský premiér Robert Fico navštívil v druhý den jeho konání sjezd ČSSD. Ve své zdravici upozornil především na nutné směřování sociální demokracie více nalevo a připomněl, že tradiční strany nesmějí dopustit vládnutí extremistických stran a dalších autoritářských politiků.

V úvodu své řeči Fico poblahopřál svému kolegovi a příteli. „Chci poblahopřát Slávkovi Sobotkovi ke znovuzvolení předsedou. Naše vzájemné vztahy jsou o především o důvěře. Respektujeme se a pomáháme si. Jsme hrdí představitelé našich národů,“ řekl slovenský předseda vlády.

Pavel Hofman

Zároveň Fico zdůraznil, jak je důležité členství v Evropské unii. „Věříme v projekt EU a členství České a Slovenské republiky je jedním z nejvýznamnějších okamžiků, který jsme zažili. Naše spolupráce má konkrétní výsledky,“ připomněl. Přesto se podle Fica v očích některých zemí stále stáváme občany druhé kategorie, což není možné dopustit.

Slovenský premiér ČSSD pochválil za dobré vedení vlády za poslední tři roky a označil Českou republiku za oázu stability. Poděkoval také za vzájemné vztahy a starostlivost o Slováky, kteří u nás pracují a studují. Fico nezapomněl připomenout, že jeho strana SMER je čtyřnásobným vítězem slovenských voleb a totéž by přál i českým sociálním demokratům.

Pavel Hofman

Host sjezdu ČSSD se také podivil, proč lidé tolik neoceňují úspěchy. „Proč, když se můžeme chlubit takovými úspěchy, jako je snižování nezaměstnanosti a zvyšování mezd, proč se lidé dívají na představitele extremistických hnutí a na poloblázny? Jsou totiž hodně extremističtí a hodně blázni,“ řekl Fico. Řešení se podle něj ovšem nabízí. „Sociální demokracie musí jít víc doleva,“ vyzval slovenský premiér.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora