Snímek Selský rozum Zuzany Piussi a Víta Janečka dokonale ilustruje, jakou roli hraje oligarcha Andrej Babiš v tom, jak se mění český venkov – a nejen ten. Film už je natočen, tvůrci však uspořádali kampaň na crowdfundingovém webu Startovač.cz, kde je možné podpořit jeho kinodistribuci.

„Zemědělství se v polistopadovém období nevěnovalo mnoho filmů, Selský rozum je však nejen o něm. Andrej Babiš se za poslední léta stal s užívanými 130 tisíci hektary největším ‚sedlákem‘ všech dob na českém území. Zemědělství však bylo jen posledním článkem v řetězu majoritních podílů v přiléhajících sektorech, které významně ovládnul předtím: hnojiva, skladování zemědělských komodit, zpracovatelské závody. Zašťituje se selským rozumem a chce stát řídit jako firmu. Jak tento princip naplňuje ‚v malém‘?“ popisují Piussi a Janeček na webu.

Film vznikl ve spolupráci s Zuzanou Vlasatou a Jakubem Patočkou z Deníku Referendum. Ti vydali knihu Žlutý baron s reportážemi a dalšími informaci o člověku, který by se mohl na podzim stát českým premiérem.

„Film natočený v koprodukci s Ćeskou televizí vznikal jako televizní film, nemáme žádné prostředky na kinodistribuci, tj. výrobu digitálních matric pro promítání, propagační materiály, web, práci spojenou s péčí o kinodistrbiuci a výrobu cizojazyčných verzí, abychom film mohli uvést i v zahraničí. Věříme, že část prostředků získáme malými poplatky za kinodistribuci, část se snažíme získat tímto způsobem,“ doplňují tvůrci.

Na webu Startovač.cz si můžete vybrat mnoho odměn a přispět je možné ZDE.

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora