„Každá firma může být použita jako bílý kůň,“ řekl v pořadu Reportéři ČT šéf Finanční správy Martin Janeček. Vyjádření padlo v souvislosti s tématem zajišťovacích příkazů. Jde o prostředek úředníků berňáku, kterým mohou okamžitě, bez varování zajistit firmu, její majetek, prostředky na účtech, prostě vše. Počet využití tohoto opatření po nástupu Andreje Babiše na ministerstvo financí dramaticky vzrostl do děsivého objemu.
V roce 2010 Finanční správa využila zajišťovací příkaz ve stovce případů. V roce 2015 jej využila 1605krát. V praxi znamená zajišťovací příkaz téměř jistou smrt firmy. Úspěšný podnikatel tak může být z hodiny na hodinu na dlažbě. Doslova.
„Vadí mi absolutní bezmoc. Přišli jsme úplně o všechno,“ řekl v reportáži ČT podnikatel Jaromír Kryštof. Dvacet let budoval firmu, která byla zaměřena na přepravu pohonných hmot. Nikdy neměl problémy s finančním úřadem, přesto mu před dvěma lety přišlo do firmy dvacet úředníků a zabavili nákladní auta, osobní vozy, veškerý majetek. Bez varování. „Měli jsme dvacet zaměstnanců. Ti přišli ze dne na den o práci,“ říká Jaromír Kryštof. A důvod? Úředníci se domnívali, že v budoucnu má Jaromír Kryštof zaplatit DPH téměř 90 milionů za dovoz pohonných hmot ze zahraniční rafinérie a že by na to možná neměl peníze. Ale ve chvíli, kdy úředníci do firmy vtrhli, nešlo o uznaný prohřešek, ani nedoplatek. Firma je zlikvidována, kamiony jsou i nadále zajištěné, odstavené a bez údržby. Už dva roky. Nyní však má Jaromír Kryštof rozsudek Nejvyššího správního soudu, který zajišťovací příkazy na jeho podnik uznal jako neoprávněné.
„To, že tenhleten rozsudek, takovýdle výrok tam je, to je bohužel riziko. Je otázka, do jaké míry doopravdy tam někdo pochybil nebo z jakého titulu todle vzniklo,“ komentoval případ a rozsudek generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.
Do podobné situace se dostala podnikatelka představená jako Markéta. Finanční správa jí zabavila veškerý majetek kvůli tomu, že se domnívala, že by letitá podnikatelka v budoucnu neměla na zaplacení daní. Markéta se proto obrátila na Nejvyšší správní soud. Ten jí dal za pravdu, zajišťovací příkaz zrušil. Finanční správa ho však obratem vydala znovu. “ Už nemám chuť podnikat v České republice,“ řekla žena.
Problém je v tom, že Finanční správa v poslední době velice často prohrává při soudech ohledně zajišťovacích příkazů. „Mě zaráží, že dodnes tyto případy máme a že ve v celku vysokém počtu případů jsou stěžovatelé ze strany daňových subjektů úspěšní se svými kasačními stížnostmi. To znamená, že daňová správa, alespoň v těch případech, které my jsme tady měli, v docela významném procentu případů prohrála,“ řekl Reportérům ČT Karel Šimka, soudce Nejvyššího správního soudu.
„Už dříve Nejvyšší správní soud daňovou správu upozorňoval, že takto postupovat nemůže, že je potřeba skutečně individuálně odůvodňovat,“ řekl další soudce Nejvyššího správního soudu Filip Dienstbier.
Nad vysokým počtem zajišťovacích příkazů kroutí hlavami také odborníci. „Zajišťovací příkaz je extrémní a mimořádný právní institut. Má se použít v situaci, kdy dotyčný jde na letiště a v kufru má svých 50 ukradených milionů. To je na místě, mu je zajistit. Ale nemá se to používat u člověka, který má výrobní halu, 120 zaměstnanců a čtyři nákladní auta a který se rozhodně nechystá prchnout, takže nehrozí, že stát přijde o peníze. Pokud se tedy vůbec prokáže, že něco udělal,“ uvedl pro server Echo24 daňový poradce a člen rady Unie daňových poplatníků David Hubal.
Daňový poradce Tomáš Goláň byl ve svém vyjádření pro Echo24 ještě tvrdší. „Takové akce nedělala ani Babišova matička StB, jediné srovnání je možné pouze s gestapem,“ řekl Tomáš Goláň.
Reportáž Reportérů ČT najdete ZDE.