Právě před třemi lety vzniklo Svobodné fórum. V úterý 10. února jsme na tiskové konferenci s přáteli v organizaci Free Czech Media spustili webovou stránku. Od následujícího dne už začal kontinuální provoz Svobodného fóra, který pokračuje v širší platformě pod hlavičkou FORUM 24, přičemž Svobodné fórum zůstalo jako jeho hlavní sekce, tedy sekce názorů a diskuzí. Od října 2017 přibyla i tištěná verze Revue FORUM.

První měsíc provozu jsme měli 369 tisíc návštěv a 180 tisíc uživatelů.

V lednu 2018 to bylo 2 825 161 návštěv podle metodiky Google Analytics a 800 tisíc reálných uživatelů podle přísnější oficiální metodiky Net Monitor.

Náš web byl na samotném počátku protestní a obrannou akcí proti potlačování tiskové svobody.

Byla to doba, kdy Miloš Zeman nepokrytě ponižoval a hanobil novináře a část veřejnosti mu při tom tleskala. Zároveň se mu podařilo vytvořit kompaktní antidemokratické hnutí ze vzmáhajících se proruských webů.

Oligarcha Andrej Babiš byl tehdy již druhým rokem majitelem vydavatelství Mafra s jeho klíčovými tituly MF DNES a Lidové noviny u zároveň již rok vykonával funkci místopředsedy vlády a ministra financí. Důsledky Babišova ovládnutí dvou původně liberálních a spíše pravicových novin byly děsivé a destruktivní. Z české scény náhle zmizela klíčová opora občanských politických stran a v celé zemi se zcela změnil celkový styl informování. Z Babiše, při vší jeho problematičnosti, se stal téměř nekritizovatelný muž. A to jsme si nehodlali nechat líbit.

Tehdy jsme zveřejnili analýzu, která na holých faktech dokazovala, jak se konkrétně změnil styl zpravodajství v MF DNES, v Lidových novinách, ale také v nejsilnějších novinách Blesk, který do Babišova impéria formálně nepatřil, ale rovněž přejal servilní styl.

Na následující tabulce je vidět, jaký skandální obrat udělala jedna klíčová redakce:

Babiš „dokázal“ něco, co bylo v předchozích dvaceti letech nemyslitelné. Tím, že ovládl noviny, donutil redakce, aby mu sloužily. Dosáhl toho dosazením svých lidí do vedoucích pozic, následně vytlačením kritických a čestných lidí a nakonec vytvořením konsenzu, že kritizovat Babiše je známkou jakési exotické psychické úchylky.

Na celém příběhu je šokující, že celonárodní tiskový konsensus o nekritizovatelnosti Andreje Babiše přejala i média, která k tomu neměla věcně žádný důvod. Kupříkladu týdeník Respekt, který rád vytváří dojem intelektuálního média, razil teze, že se to s kritikou Andreje Babiše nesmí přehánět. Vedle toho ale již vznikaly alternativní projekty novinářů, kteří se rozhodli zachovat přesvědčení o zásadním smyslu nezávislé a kritické žurnalistiky pro demokratickou veřejnost (Echo 24, Hlídací pes, Neovlivní. Mezi kritickými médii také sehrál významnou roli Deník Referendum a magazín Reportér.).

Když jsme zveřejnili uvedenou analýzu, tak se bohužel projevilo naprosté selhání Syndikátu novinářů, který narušení svobodného prostředí a faktické znásilnění redakcí ignoroval a zamlčoval. Tolik nestatečnosti a tolik nedostatku profesionální cti i demokratického přesvědčení jsme nečekali. Nejvlastnějším smyslem novinářské práce je přece účast na veřejné kontrole moci.

Máme tedy nyní za sebou první tři roky a už vidíme změnu. Volby v České republice dopadají pro demokratickou politiku poměrně hrozivě, a to také právě proto, že oligarchové v čele s Andrejem Babišem překreslili mapu českých médií.

Poškození demokratických politických stran je přímým důsledkem částečné destrukce demokratické mediální scény.  Na druhou stranu je ale možné říci, že dusno, na které jsme se snažili reagovat před třemi lety založením Svobodného fóra, již zaznamenalo první vážnou korozi. Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral těžce narazil při své snaze cenzorsky zastavit svobodné informování o podnikání předsedy vlády. Na České televizi nadále probíhá nezávislá novinářská práce, třebaže mocenský tlak je i zde citelný. A týdeník Respekt se zpožděním objevil skutečnost, že je v České republice ohrožená demokracie. Pozdě, ale přece.

Nezávislým médiím, navzdory jejich tíživé finanční situaci, se podařilo prosadit na veřejnou scénu řadu kritických informací.

Na našem webu jsme konkrétně zveřejnili řadu faktů o minulosti Andreje Babiše. Kupříkladu o tom, jakým způsobem převedl státní majetek do svých vlastních rukou, psali jsme o jeho stylu nepřátelského přebírání firem a o jeho konfliktu zájmů.

Zejména jsme se ale snažili popsat metody manipulace veřejností, a to jak přes jeho vlastní tisk, tak přes sociální sítě a přes zákulisní dohody, jež měl s jinými médii.

Stejně tak jsme se snažili varovat veřejnost před důsledky, které má u našich spojenců prezidentský styl Miloše Zemana.

Deník FORUM 24, platforma Svobodné fórum a náš měsíčník Revue FORUM se chtějí nadále řadit k demokratickým českým médiím, která se snaží podle svých omezených možností přispět k tomu, aby se Česká republika udržela v rodině demokratických zemí západního světa.

Spolupracujeme přitom s těmi, kdo mají stejné či obdobné cíle. Snažili jsme se maximálně podpořit vynikající práci kolegů z Deníku Referendum při šíření knihy Žlutý baron a filmu Selský rozum. Máme radost z čerstvé spolupráce s autory Pravého břehu, rádi jsme se účastnili práce Klubu na obranu demokracie a snažili jsme se šířit úspěšné výkony práce jiných demokratických médií.

Naším zdrojem příjmů je především velmi důležitá veřejná sbírka sdružení Free Czech Media, které vytváří obsah webu i našeho časopisu, příjmy z reklamy ve firmě FORUM 24 a předplatné časopisu Revue FORUM. Občasnou finanční krizi jsme řešili půjčkami.

Jsme tady díky všem, kdo nás podpořili a kdo nám pomohli. Jsme za to velice vděční a cítíme to jako závazek.

Děkujeme!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora