Do Staré Boleslavi u Prahy dorazila kolem 14.00 první část konvoje americké a britské armády, který se přesouvá z Německa do Polska. V Jaselských kasárnách v Boleslavi vojáci stráví noc a v neděli ráno budou pokračovat na hraniční přechod v Náchodě. V Polsku by měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.

U silnice před kasárnami čekalo na vojáky několik desítek lidí, někteří si přinesli americké vlajky. Konvoji mávali, vojáci jim odpovídali také máváním.

„Jsem tady, protože si vážím demokracie,“ řekl zpravodaji ČTK František Prchlík z Veleně u Prahy. „Jdu je symbolicky pozdravit,“ vysvětlil důvod své přítomnosti František Kejmar z Káraného, který stejně jako Prchlík před kasárnami rozvinul americkou vlajku. Američany prý zažil už jako dítě na konci druhé světlové války a dostal od nich tehdy žvýkačky s upozorněním, že je nemá polykat.

Atmosféru při vítání konvoje ozvláštnil řidič vozu Škoda 1203 s nápisy Výkup koží, 1. máj a Sběrné suroviny, který jezdil kolem kasáren a pouštěl z tlampačů písně Karla Kryla a Waldemara Matušky nebo hlášky Miroslava Donutila z jeho vojenských rolí.

První ze 125 vozidel vyrazila od hranic s Německem před půl desátou. Po dálnici D5 vojáci zamířili do Ostrova u Stříbra, kde natankovali svou vlastní naftu, a dále pokračovali na Starou Boleslav.

Jádro celého konvoje čítajícího 550 vojáků tvoří američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí je i padesátka Britů. Spojenečtí vojáci s sebou vezou desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly.

Českem za poslední dva roky projely tři podobné konvoje. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu ozvala spousta hlasů odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!