Jak Miloš Zeman rozdělil za posledních pět let společnost, bylo ve čtvrtek jednoznačně vidět na nádvoří Pražského hradu po inauguraci staronového prezidenta. Sešli se tam jeho příznivci i odpůrci. A setkání to bylo vypjaté. Odpůrci Miloše Zemana měli v rukou transparenty kritizující Zemana, fanoušci prezidenta na ně pokřikovali. V jednu chvíli došlo i na strkanici. Jeden z odpůrců Zemana se vysvlékl do půli těla a chtěl vyskočit svému kamarádovi na ramena, aby Miloš Zeman viděl, co má napsáno na těle. Odpůrci a policisté ho ale stáhli na zem.

Podívejte se na fotogalerii a video z incidentu.

Někteří fanoušci Miloše Zemana byli značně radikální. Jeden muž například pokřikoval: „Běžte s tím Bruselem do pr*ele!“ „Zrušit Českou televizi!“. Další na samém konci akce odpověděl na dotaz, co mu vadí, toto: „Vždyť sou to jenom kecy. Podívejte se na ně! Z jaké ste neziskovky, co?“ Další muž odpůrcům prezidenta zakrýval transparenty nákupní taškou a snažil se jim vysvětlovat, že to, co dělají, není demokracie. Několikrát obě skupiny odděloval antikonfliktní tým. Mezi fanoušky Zemana se pohybovali také proruští aktivisté a lidé, kteří se vyskytovali v jeho volebním štábu. Celkově byl počet příznivců Zemana zoufale nízký. Na nádvoří jich bylo několik desítek. Na velkoplošnou obrazovku na Hradčanském náměstí se dívalo několik jednotlivců.

Pokud jde o inauguraci a fyzický stav Miloše Zemana, potvrdily se dřívější informace. Neuskutečnila se tradiční vojenská přehlídka. Zeman nešel položit květiny k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Do katedrály šel nejkratší možnou cestou, před lidmi se objevil jen chvilku. Zhruba 40 metrů dlouhou cestu přes nádvoří mu pomohla urazit jeho žena. Když ukončil návštěvu katedrály, hned pod schody na něj čekala limuzína. Do ní prezidenta dovedl strážce. Následně odjel nejspíše do Lán.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora