Přinášíme vám exkluzivní fotografie a videa z celého zásahu proti demonstrantům v Křižovnické ulici v Praze.

Demonstranti se na rohu Křižovnické a Platnéřské ulice (nedaleko stanice metra Staroměstská) pokusili blokovat průvod „pravicových“ radikálů, které však podle přítomných policie odklonila na jinou trasu. Křižovnická ulice proto byla přibližně v 17.50 na necelou půlhodinu uzavřena pro tramvaje, ostatní vozidla i pro pěší. Následně byli demonstranti, obklíčení těžkooděnci, vyzváni, aby se stáhli na chodník. Díky tomu byl, jen s mírnými omezeními pro pěší, následně obnoven provoz.

Na místě byli přítomní také členové tzv. „antikonfliktního týmu“, jejichž úkolem bylo jednak obecně uklidňovat situaci, jednak pomáhat kolemjdoucím s informacemi o rozsahu uzavírek a podobně. Z psychologického hlediska je zajímavé, že se tito pracovníci museli zřejmě primárně vypořádávat s náhodnými kolemjdoucími, kteří měli nutkání zjišťovat, co se děje, dokazovat, že nechtějí dělat problémy, a přitom zdržovat a dělat problémy, popřípadě posuzovat zásah policie z právního hlediska.

Kromě občasných výkřiků a skandování části zadržovaných lidí celý zásah proběhl relativně klidně. Policie pár účastníků zadržela a následně vytvořila tři provizorní stanoviště, na nichž demonstranty legitimovala, natáčela, popřípadě jinak prověřovala. Většina demonstrantů byli mladí lidé, kluci i holky. Podle přítomných se jednalo o různorodou skupinu, v níž převažovali levicoví aktivisté (anarchisté, antifašisté apod.). Byli přítomni i odpůrci prezidenta Miloše Zemana.

Svobodné fórum na místě nezaznamenalo žádné excesy ze strany policie. Naopak, celý zásah vypadal profesionálně a policisté se snažili chovat k zadrženým i ostatním vstřícně.

Videa ze zásahu:

Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora