Desítky lidí před inaugurací na pražském Hradčanském náměstí protestovaly proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Svolavatel protestu Vítěz nebere vše, Tomáš Peszynski, novinářům řekl, že chtějí připomenout, že prezident musí dodržovat ústavu. Protestující měli transparenty i obří vlajku Evropské unie.

„Smyslem demonstace je připomenout, že prezident, i když vyhrál volby, musí dodržovat určitá pravidla demokratického státu, který je členem Evropské unie,“ řekl Peczynski. Jeho akce podle něj není protestem proti zvolení prezidenta ani inauguraci jako takové, ale připomenutí občanů občanům.

„Je to problém ve všech zemích Visegradské čtyřky, že si lidé myslí, že když někdo vyhraje volby, tak si může dělat, co chce. Obáváme se, že se nebude snažit příkop ve společnosti zacelovat, ale že ho bude spíš zvětšovat,“ dodal.

Na transparentech měli shromáždění nápisy o tom, jaký má a nemá být prezident. Má podle nich bojovat za EU, ne proti ní, společnost spojovat, ne rozdělovat, má být demokrat a dodržovat ústavu. Protestující měli také české vlajky a vlajky EU, trikolory, placky s portrétem prezident Václava Havla nebo symboly červených trenýrek odkazujících na akci skupiny Ztohoven, jejíž členové vyměnili prezidentskou standartu na Hradě za obří červené trenýrky.

Desítky lidí se shromáždily také na třetím nádvoří Pražského hradu. Jsou mezi nimi Zemanovi příznivci i odpůrci, ke konfliktům ale nedochází. Přišla mezi ně i prezidentova dcera Kateřina a nabízela koláče.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!