Dvě budovy na rohu pražských ulic Hybernská a Senovážná obsadila včera skupina squatterů. Majitelem jednoho objektu je stát, druhý vlastní magistrát. Na místě zasáhla policie. Squatteři vyvěsili z oken transparenty, například s nápisem „Město pro lidi, ne pro zisk“ a provolávali hesla jako „Bydlení je právo“. Z oken také vystřelili několik rachejtlí. Senovážnou ulici policie uzavřela.

Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka ČTK řekl, že objekt, který patří státu, převzal úřad zhruba před rokem a půl. „Vzhledem ke skutečnosti, že o něj projevil zájem magistrát hlavního města Prahy, probíhají jednání o směně. Tedy v žádném případě nejde o objekt, který by snad byl záměrně nevyužit, jak se objevilo na internetu,“ uvedl.

Policejní mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že squatteři obsadili objekt, kde jsou dvě čísla popisná, majitelem jednoho objektu je stát, druhý podle Hulana vlastní pražský magistrát.

Squatteři z okna také vyhodili papír se svým prohlášením, podepsali se jako „Kolektiv Obsaď a žij!“. V textu mimo jiné uvedli, že „stát přehlíží krizi bydlení“. „Pro nás je chátrající dům výzvou, jak řešit zmíněnou krizi po svém. Squatujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny,“ napsali. Připomněli také případ žižkovské budovy Správy železniční dopravní cesty. Squatteři objekt obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky již více než rok nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení „Autonomního sociálního centra Klinika“, jak tento objekt nazývají. „Stát hledá další a další důvody k jejímu uzavření,“ uvedli v dnešním prohlášení.

David Těšínský
David Těšínský
Další články autora