Ministr zahraničí a volební lídr sociálních demokratů přistoupil na takzvanou face to face kampaň a po vzoru Andreje Babiše vyjíždí mezi občany. Stejně jako předseda hnutí ANO se Lubomír Zaorálek rozhodl udělat cokoliv, aby zaujal nerozhodnuté voliče a přiměl je u voleb vhodit lístek ČSSD. Zatímco u Babiše už si na jeho „vtírání se“ lidé zvykli, u šéfa české diplomacie to vypadá spíš směšně a nepatřičně.

Majitel hnutí ANO nastolil nový trend předvolební kampaně. Je všude, baví se s každým, je ochoten se převléknout za kohokoliv. Přitom rozdává svou knihu a slibuje lidem, že skutečně „bude líp“. Někde ho chválí, jinde kritizují a najdou se i místa, kde si nepřejí, aby u nich Andrej Babiš agitoval. Přesto se musí uznat, že tento způsob kampaně podle předvolebních průzkumů funguje bezchybně.

I právě proto se zřejmě rozhodl nový „spasitel“ sociálních demokratů, že se vypraví stejnou cestou a ukáže lidem, že není pouze politikem kvalitních projevů, ale rovněž člověkem, který lidu vysvětlí, proč je pro něj důležité nechat u vlády socialisty vedený kabinet.

Najednou se tak Lubomír Zaorálek vypravuje na hudební festivaly, navštěvuje nemocnice, sjíždí vodu nebo se v kostýmu objevuje na kulturní akci. Tedy Babišova kampaň jako přes kopírák.

Zdá se, že se muž, který má zachránit čest ČSSD před blížícími se volbami, inspiroval populistickým všeobjímajícím atakem na voliče. Má to jen několik chyb. Zaorálek totiž skutečně nepůsobí při jízdě na lodi důvěryhodným dojmem vodáka, který si tuto kratochvíli užívá, jakmile mu to počasí dovolí, a v mnoha lidech to může vzbuzovat dojem, že se pouze „opičí“ po Babišovi.

Ten sice každým takovým výjezdem mezi spoluobčany také pouze předstírá svou „lidovost“, ale na jeho hru už mnozí přistoupili a nepřijde jim to divné. Zaorálek také před časem hlásil, že pomeranč je lepší než kobliha a najednou jako by nabízel pouze koblihu s pomerančovou náplní.

Cesta, kterou ministr zahraničí zvolil, se zřejmě neukáže jako správná, ale jak se říká, tonoucí se stébla chytá.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora