Aktuální vydání Revue FORUM má jako své hlavní téma setrvání České republiky v Evropské unii. Zmapovali jsme ty, kdo nás odtamtud chtějí dostat – a tady jsou nejdůležitější představitelé tohoto proudu.
Miloš Zeman
Zeman prodělal obrat od prognostika s antikomunistickými názory k proruskému politikovi, který se komunistů nijak neštítí. Jeho poradcem je Martin Nejedlý, šéf zkrachovalé pobočky Czech Lukoil Aviation. Zeman jako jediný evropský státník odjel na oslavy osvobození do Moskvy, což ostatní bojkotovali kvůli okupaci Krymu. Hlásal také, že na východní Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci. Byl hlavním řečníkem na akci pořádané agentem KGB Jakuninem. Zeman podporuje zrušení protiruských sankcí.
Václav Klaus
Exprezident Klaus prodělal také jakýsi myšlenkový oblouk. Stále více se u něj objevuje důraz na nacionalismus, nepřátelství k EU a omlouvání počinů ruského imperialismu. Ne náhodou je laureátem Puškinovy ceny udělené samotným Vladimirem Putinem (2007). Uděluje se osobnostem, které „se významně zasloužily o šíření a studium ruštiny, uchovávání kulturního dědictví a sbližování různých kultur a národů“. „Rusko není naším sousedem, nic si od něj není třeba slibovat, ale není třeba se ho ani bát (a už vůbec ne zneužívat tuto obavu k vnitropolitické manipulaci),“ míní Klaus.
Václav Klaus ml.
Postupuje zcela v ideových linií svého otce. Je nepřítelem Evropské unie a přivítal by, kdyby z ní Česká republika vystoupila, což by bylo především v zájmu Ruska, kterému by se hodila Evropa rozdělená na jednotlivé státy, které by byly snadnější kořistí při oboustranném vyjednávání. „Nevidím jinou cestu než vypadnout z Evropské unie a tvrdě kontrolovat vlastní hranice. I za cenu, že o třetinu zchudneme.“ Klaus také kritizoval vyloučení ruských sportovců z olympiády kvůli dopingové aféře.
Vojtěch Filip
Předseda KSČM Vojtěch Filip, stejně jako další komunisté, chová náklonnost k Rusku i přesto, že se z něj stala asociální kapitalistická země. Zřejmě nějaký resentiment. Hlavně že je velké a je tu tradice spojenectví. V roce 2014 Filip letěl do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Sergeje Železňaka. Ten je po anexi Krymu na seznamu osob, které jsou v Evropské unii a USA označeny za nežádoucí.
Tomio Okamura
Tomio Okamura, momentálně předseda strany SPD, napsal v roce 2015 na svém Facebooku: „Prosazuji zrušení sankcí proti Rusku – v současnosti neexistuje pro ČR jediný racionální důvod pro nepřátelství s Ruskem – tedy pro nikoho, koho neživí americká zbrojařská lobby. (…) A sankce jsou podle mě také nespravedlivé. Za co vlastně EU trestá Rusko? Rusko poskytlo pomoc ukrajinským Rusům, kteří se stali nejprve obětí diskriminačních zákonů vyhlášených fašistickými pučisty a následně obětí válečné agrese ukrajinské armády za to, že v referendu vyhlásili samostatnost.“
Jaroslav Foldyna
Poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna se chová spíše jako komunista, takže není jasné, proč do této strany dávno nepřestoupil. Na Rusko má ale stejný názor jako komunisté: “Já jen odmítám tu hysterii s tím, jakým nepřítelem lidstva je Rusko. A já samozřejmě vnímám, že okamžitě budu nazván nějakým agentem nebo pátou kolonou, je mi to tragicky směšný.”
Petr Hájek
Hájek je blízký spolupracovník exprezidenta Klause, jeho vicekancléř, bývalý mluvčí a zakladatel webu Protiproud, kde se šíří proruská propaganda. Má ostatně i svou verzi v ruštině, což usnadňuje přebírání jeho materiálů ruské propagandě. Na proslulém webu Sputnik se vyslovil na téma protiruské fobie: „Kdyby to byla pravda, všechno to, co říkají o Vladimiru Putinovi, tak Vladimir Putin je zjevně nejmocnější muž světa, protože má prsty úplně ve všem: od amerických voleb až po svobodu slova v České republice. Je to tak mocný člověk, že Západ by měl zalézt co nejrychleji někam do nory a skrýt se, protože nikoho tak mocného ještě v dějinách pravděpodobně neviděl.“
Tereza Spencerová
Spencerová je známa jako obdivovatelka diktátora Asada a proruská publicistka, která často publikuje na nejvykřičenějších proruských webech. Pravidelně se vyjadřuje na Parlamentních listech, kde je považována za analytičku. Na dalším takovém webu, proruském Czech Free Press, zase vychvaluje prezidenta Zemana: „Prezident Zeman nedělá nic, co by nějak vybočovalo z toho, co dělá západní Evropa. To jen těch cirka dvacet pražských ,mluvících hlav‘, které se neustále protáčejí v médiích, a něco ,novinářů‘ vytváří dojem, že bychom měli žít v jakémsi paralelním fantasy světě. Neustále mluví o tom, že máme jít na Západ, ale přitom přehlížejí, co ten Západ sám dělá a že se obrací k Východu.“
Jiří Vyvadil
Vyvadil, přezdívaný na sociálních sítích někdy „Velitel“, byl v 90. letech předsedou Československé strany socialistické a poslancem ČNR a Poslanecké sněmovny, pak v letech 1996–2000 senátor a do roku 2006 soudce různých stupňů až po Nejvyšší správní soud. Vyvadil je postava s nádechem tragikomiky a jeho proruská snaživost budí obecné veselí. Zakládal občanské sdružení Přátelé Ruska v ČR. „Časy světové velmoci už má Británie za sebou, zato Rusko jde nahoru… Česká republika určitě Trumpovi za Jeruzalém tleská. Ale rozumní lidé chápou, že je to Putin, který jednoznačně vítězí… Když Drahoš hysterčí proti tzv. dezinformačním serverům, kam řadí i SPUTNIK, nedalo mi to, abych s radostí nevyhověl žádosti redakce tohoto serveru o rozhovor na téma jmenování Andreje Babiše premiérem…“
Petr Robejšek
Robejšek je politolog, který žil od roku 1975 v Německu. Hlásá jakýsi „realismus“, který se má týkat i našeho vztahu k Rusku. „Vladimír Putin je politik, který politickou technologii ovládá velmi dobře a vyzná se v ní tak, jako by četl Machiavelliho, a on ho jistě četl.“ EU podrobuje kritice a třeba ohledně problému uprchlíků zpochybňuje pojem solidarita, což je podle něj jen zástěrka, která zakrývá poslušnost vůči Německu.
Lenka Procházková
Dcera spisovatele Jana Procházky, kdysi disidentka, proslula v poslední době jako bojovnice proti církevním restitucím, Mariánskému sloupu a Američanům. Hojně se účastní komunistických akcí a hlásá vlastenectví ve stylu 19. století. A vyjadřuje se i k Rusku: „Na rozdíl od suverénního Ruska je cenzura českých médií zadávaná zvenčí. Není to žádná novinka, kromě období první republiky a krátké pauzy koncem šedesátých let a počátkem let devadesátých, tomu tak bylo vždycky.“
Co by pro Českou republiku znamenal tzv. czexit? Proč se právě tito lidé snaží naší zemi podobným krokem zničit? Co si myslí známé osobnosti o výhodách a nevýhodách EU? A jakou roli hraje hybridní válka s RUskem a dezinformační kampaň?
To všechno – včetně životního příběhu hlavního představitele ruské páté kolony Tomia Okamury – najdete v Revue FORUM. Předplaťte si jej ZDE!