Prezident Miloš Zeman se poprvé od sobotního vítězství ve volbách objevil na veřejnosti. Unaveně vypadající prezident na Pražském hradě jmenoval soudce. Prezident využil svůj projev k tomu, aby připomněl své oblíbené „osvobozující rozsudky“ pro komunální politiky.

Ceremoniál měl původně začít ve 14.00, Zeman do místnosti přišel asi o 15 minut později. Za zpoždění se soudcům omluvil. Zdůvodnil to telefonickou gratulací od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Gratulace byla poněkud delší, než jsme oba dva očekávali,“ řekl Zeman.

Prezident jmenuje soudce na návrh vlády. Mezi novými soudci obecných soudů je 13 žen a 12 mužů. Částečně nahradí soudce, kteří končí svou profesní dráhu, a částečně posílí soudy, kde je to nejvíc třeba kvůli vyrovnání rychlosti řízení.

Šest nových soudců bude působit v obvodu Krajského soudu v Brně. Pět soudců přibude pod Městský soud v Praze, čtyři zamíří do obvodu pražského krajského soudu. Po třech soudcích posílí obvody královéhradeckého a plzeňského soudu, dva soudci přibudou pod Krajský soud v Ostravě a jeden pod budějovický krajský soud. Poslední kandidát zamíří k Nejvyššímu správnímu soudu.

Zeman jmenoval nové soudce naposledy loni v září. Osmadvacítku nováčků tehdy varoval před braním úplatků.

Od sobotního odpoledne, kdy ve svém volebním štábu v pražském Top Hotelu slavil a komentoval své znovuzvolení, se Zeman na veřejnosti neobjevil. Po volbách odpočíval na zámku v Lánech. V pondělí jmenoval dvanáct rektorů veřejných vysokých škol a univerzit, dekrety ale nedostali na tradičním ceremoniálu na Pražském hradě z rukou hlavy státu, ale o den později v Karolinu od ministra školství. S rektory má hlava státu dlouhodobě napjaté vztahy.

Zeman od zvolení nekomunikoval ani s médii. Krátký rozhovor dnes vydal server parlamentnilisty.cz. Zeman v něm uvedl, že chce pokračovat v návštěvách krajů, jejich pořadí bude uzpůsobeno tamnímu volebnímu výsledku v prezidentských volbách. „Mým cílem bude občanům poděkovat,“ řekl Zeman. Na příští týden Zeman plánuje dovolenou. Chce pobývat v Lánech, kde si bude číst.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!