
FOTO: ČT
Výroky generála Petra Pavla asi nepotěší Zemana a jeho osazenstvo na Hradě a také ne některé další politiky.
Generál hovořil na debatě s názvem „NATO ve 21. století a česká armáda“ na CEVRO Institutu v Praze. Podle něj je mezinárodní terorismus „jedna z hrozeb, ale pro Česko ne tak urgentní jako jiné“. Máme myslet na to, že jsme také pod vlivem ruských aktivit a je nebezpečné na to zapomínat. „Z úhlu pohledu Ruska jsme součástí NATO a to je vnímáno jako bezpečnostní hrozba. Tak proč bych měl mít pocit, že je Rusko naším přítelem… Musíme si být plně vědomi bezpečnostních hrozeb, kterým čelíme. Nejen NATO, ale i české ozbrojené složky musejí mít schopnosti čelit nevojenským hrozbám, jako jsou propaganda, informační válka, kybernetické útoky a hybridní útoky.“
Petr Pavel byl náčelníkem generálního štábu české armády a v letech 2015 až 2018 předsedou vojenského výboru NATO.
Jeho výroky jsou přesným opakem toho, co tu hlásají politici jako exprezident Václav Klaus, podle kterého Rusko žádné nebezpečí neznamená. Totéž si myslí prezident Miloš Zeman, který zjevně tlačí na to, aby se Rusko angažovalo při dostavbě našich jaderných elektráren. To by přitom znamenalo zvýšení naší závislosti na Rusku v oblasti energetiky.
Pro Zemana a Klause není také problém zdobit konference Putinova přítele a agenta KGB Jakunina, které dotyčný pořádá na ostrově Rhodos. Klaus je také nositelem Puškinovy ceny, kterou uděluje Putin. Zeman zase proslul tvrzením, že na východní Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci, čemuž věří, protože mu to řekl ministr Lavrov. To bylo mezitím mnohokrát vyvráceno. Zeman tlačil na vydání ruského hackera Nikulina do Ruska, ačkoliv o něj měly zájem i Spojené státy, kam byl nakonec také k nelibosti Hradu vydán.
Zeman také sehrál podivnou roli, když nechal naše tajné služby pátrat, zda se u nás nevyvíjela látka novičok, kterou zjevně ruští agenti útočili na bývalého agenta Skripala ve Velké Británii. Zjištění, že se u nás kdysi malá část novičoku vyvinula, pak ohlásil v soukromé televizi a ruská média to hned nadšeně převzala. Novičok se u nás sice nikdy „nevyráběl“ a šlo o jiný typ látky, ale to nevadilo. Podpořilo to ruskou propagandu, která tvrdí, že jed použitý při útoku mohl být vyvinut jinde než v Rusku.
Dokladů o náchylnosti Zemana, Klause, komunistů, okamurovců a některých politiků ČSSD k Rusku je nespočet. Těm se jistě výroky generála Pavla nebudou líbit.
V rámci strašení terorismem a imigranty má i naše vláda nastavené zcela pomýlené bezpečnostní priority. Politikům to vyhovuje, protože mohou bojovat proti nebezpečí druhého řádu a sbírat tak body u dezinformovaných občanů a někteří se tak ještě odváděním pozornosti zalíbí zemím jako Rusko a Čína. Proč to dělají, musí vědět především oni.