Je to smůla. Kozáci z petrohradské skupiny Irbis po spojeneckém zásahu v Sýrii museli přiznat, že se v americkém prezidentovi spletli. Odebrali tudíž Donaldovi Trumpovi titul čestného kozáka i jeho kozáckou důstojnickou hodnost. Ty mu udělili před dvěma lety ve všeobecném nadšení z nového amerického prezidenta, slibujícího zlepšení vztahů s Ruskem.

Mezitím euforie opadla a vztahy obou velmocí se vyhrotily ještě více než za dob Trumpova předchůdce.

„Pochopili jsme, že jsme se spletli, a tak jsme se rozhodli Trumpa degradovat a s hanbou vyloučit z našeho společenství. Tak se i stalo,“ řekl novinářům ataman Irbisu (v ruštině levhart sněžný) Andrej Poljakov.

Trump u kozáků podle médií dostal hodnost esaula, tedy zástupce atamana, což podle expertů odpovídá v jiných armádách hodnosti kapitána či majora.

Teď se ale kozáci chystají slavnostně spálit Trumpovu figurínu. „Polijeme ji benzinem a spálíme společně s americkou vlajkou,“ slíbil ataman. Podle něj půjde o ráznou odpověď na Trumpovy urážky, které prostě nelze strpět.

Dlužno dodat, že v americkém prezidentovi se spletli i čeští přátelé Vladimíra Putina, kteří tolik oslavovali Trumpovo zvolení a smáli se příznivcům jeho soupeřky Hillary Clintonové.

Teď jim vadí, že se Trump chová jako americký prezident, a ne jako pokorný sluha Moskvy.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!