Když budoucí premiér odcházel od prezidenta se seznamem ministrů, které s ním konzultoval, pronesl, že se s hlavou státu dohodli, že budou tajnůstkařit. Ani jeden neprozradí jména osob, které ovládnou důležité úřady. Jak je ovšem dobrým zvykem Andreje Babiše, nevydržel se nepochlubit. Zeman tak musí s podivem sledovat, jak ho jeho „parťák“ podtrhl.

Bylo jasné, že o jménech nových ministrů budou spekulovat média. Dalo se i předpokládat, že některé informace proniknout na veřejnost přímo od Babiše, nebo Zemana. Nikdo, včetně prezidenta, ovšem zřejmě netušil, že budoucí předseda vlády začne trousit jména do médií sám a zcela veřejně.

Po zaměstnancích firmy ANO, kteří byli pro ministerskou funkci předurčeni již působením ve vládě Bohuslava Sobotky, se tak objevují i další adepti. Schillerová, Milek, Vojtěch, Šmíd, Dostálová, Metnar. Kromě prvně jmenované dámy, která má u Babiše plus za EET a zajišťovací příkazy, samá, pro veřejnost, neznámá jména.

Miloš Zeman je sice znal a těšil se, jak si bude užívat „top secret“ informace, ale nějak se to komplikuje. Majitel hnutí ANO se totiž zachoval jako člověk, který nemůže vydržet neprozradit, co vám koupil k Vánocům. Stejně jako Čapím hnízdem před lety se tak začal chlubit svými novými poddanými.

To je však vůči mocenskému kumpánovi velmi neseriózní a pan prezident nezapomíná. Je tedy pouze otázkou času, kdy Miloš Zeman zareaguje a nějak Babišovi nepoddajnost oplatí. Může to být u Jaromíra Soukupa na TV Barrandov, ale tam je doma i exministr financí, takže to asi neprojde. Zbývají tedy Parlamentní listy, nebo další spřátelené weby. Každopádně je jasné, že si nenechá ujít současnou situaci řádně okomentovat.

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora