Parlamentní volby, které se uskuteční letos na podzim, mohou rázně zvolit směr, jakým se naše země bude nejméně další čtyři roky ubírat. Každý politik, který chce uspět, musí vynaložit veškerou snahu, aby zaujal a nabídl voličům svou variantu, jak chce přispět k zlepšení současné situace. Jako nepochopitelné se tak zdají vyjádření některých stran, že chtějí dopřát občanům klidné prázdniny a odpočinek od politiky.

Jediný, kdo do důsledku pochopil, jak se dělá kampaň, ačkoliv z tohoto slova udělal jakési hanlivé označení, je Andrej Babiš. On voličům klid nedopřeje a ve finále mu to velmi prospěje. Oligarchovi marketéři zřejmě jako jedni z mála pochopili, že nejdůležitější v předvolební kampani je být vidět.

A Babiš vidět je. Všude a pořád. Některé lidi to obtěžuje, jiným to imponuje. Působí to totiž dojmem, že je „lidový“ a skutečně mu záleží na tom, co si občané myslí, a z načerpaných zkušeností posléze bude vycházet, když bude vést zemi z pozice premiéra.

Vzkaz voličům „necháme vás si odpočinout“ tak působí opačným dojmem, než který má zanechat. Dal by se přeložit jako „nechte nás si odpočinout“. Na to však není čas. Pokud se hovoří o nebezpečí pro demokracii u nás, musí se za ni bojovat i v červenci a srpnu. Tento boj nestačí vést pár týdnů před volbami a po neúspěchu se vymlouvat na to, že nebylo dost času občany přesvědčit.

Každý politik, který chce v podzimních volbách uspět, nyní musí být až otravný. Musí ho být plná televize, sociální sítě, zpravodajské servery. Už není čas na oddech. Kdo si ho dává, nemůže myslet na dobro České republiky.

 

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora