Sociální demokraté dospěli k zajímavému výsledku. Pan Sobotka bude nadále premiérem, nicméně hlavním kandidátem do voleb bude nynější ministr zahraničí Zaorálek a za mocenské nitky bude v pozadí tahat nový šéf strany Chovanec.

Strategie je jasná. Pro ty, kteří uznávají, že tato vláda a premiér Sobotka si nevedli špatně, tak to byla hlavně sociálně demokratická strana, která to dokázala. Ti nespokojení budou naopak říkat, že za to, co tato vláda nedotáhla, může především Bohuslav Sobotka, kterého jsme se už bez toho rozhodli poslat do háje.

Jinými slovy, pokud budou členové sociální demokracie spokojeni a volební výsledek bude ještě únosný, bude to nové vedení, které bude oslavováno. Pokud bude výsledek špatný, odnese to zejména premiér Sobotka, ale samozřejmě taky lídr, ministr Zaorálek.

Zajisté je současný ministr zahraničí velmi dobrý, inteligentní řečník a je to ta přívětivá tvář sociální demokracie. Nicméně bude-li mu za zády pevně stát pan ministr Chovanec, tak, kdybych já šel do nadcházejících voleb jako čelní kandidát ČSSD, zeptal bych se v hlavním stanu NATO, které jsou dnes nejlepší neprůstřelné vesty.

Asi i premiéra Sobotku v těchto dnech napadlo staré politické pravidlo, že existuje protivník, pak nepřítel, úhlavní nepřítel, koaliční partner a nejnebezpečnější a nejzavilejší jsou členové vlastní strany. Před časem jsem psal, že politické strany u nás končí nejčastěji sebevraždou. Zdá se, že i nynější sociální demokracie se o to teď úspěšně pokouší.

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
Další články autora