Premiér Bohuslav Sobotka přijal návrh Andreje Babiše, aby se ministrem financí stal Ivan Pilný. Má k tomu všechny předpoklady.

Je dostatečně bezpáteřný. Sám o sobě nedávno prohlásil, že by nabídku na post ministra nepřijal, protože by nešel do ničeho, čemu nerozumí. Když se však ozve strana a vlast, okamžitě pochopí a neváhá sehrát přesvědčivou roli „užitečného idiota“.

Je dostatečně „kompetentní“. Andrej Babiš nepotřebuje v resortu někoho, kdo by mu koukal pod prsty. Pilný nebude mít nejmenší zájem ani kompetenci rozkrývat podezřelé operace v resortu, které jsou předmětem policejního vyšetřování. Ministerstvo bude hlídat oligarchova pravá ruka Alena Schillerová s Babišovou supervizí.

Je dostatečně tvárný. Jak s arogancí sobě vlastní předvedl v rozhovoru pro DVTV, žádné kauzy kolem Andreje Babiše nevidí („o žádném ovlivňování médií nevím“, „jaké kauzy máte na mysli?“, „co by mě na nich mělo vadit?“).

Je dostatečně prospěchářský. Napsal dopis krajské organizaci ANO, že bude kandidovat pouze jako lídr, protože hnutí přináší to nejlepší. Zdůraznil, že si velmi váží důvěry Andreje Babiše a jeho osobní podpory.

Je dostatečně teflonový. Není žádným tajemstvím, že se Andrej Babiš mezi svými o Pilném vyjadřoval ještě peprněji, než o svých běžných zaměstnancích („jsou to debilové“). To mu zřejmě nevadí, anebo se tváří, že o tom neví.

Je dostatečně marketingově použitelný. Vytváří dojem Babišova „rebela“, přitom demagogicky obhajuje všechny jeho excesy poslední doby. Počínaje podezřením z porušení zákona a prokázanou manipulací s vlastními médii, konče šikanózními projekty EET a kontrolními hlášeními DPH.

Čeho dosáhl Bohuslav Sobotka?

Tím, že resort ponechal v rukou ANO, zakonzervoval problémy a důvody, proč byl Andrej Babiš odvolán. Nic se nevyšetří, kauzy budou zameteny pod koberec.

Uvolnil prostor všehoschopným marketérům v čele s Markem Prchalem, aby z Babiše vyrobili zrůdně pokřivený obraz mučedníka a bojovníka proti Palermu, kterého ničí tradiční politici.

Otázka zní, jestli Bohuslav Sobotka udrží aspoň následující prohlášení: „Babiš nemůže být ve vládě nejen dnes, ale ani v žádné vládě příští.“ To ukáže až výsledek voleb.

Dá se mu věřit?

 

Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora