Ačkoliv titul Mein Kampf vyšel před rokem, prodalo se už 85 000 výtisků knihy vytištěné v němčině. Uvedla to BBC a další okolnosti uvedl začátkem týdne například list The Huffington Post.

Ústav pro soudobé dějiny v Mnichově (IFZ) původně plánoval 4 000 kusů nové komentované verze. Obrovská poptávka ale vedla vydavatele k dalším dotiskům. Ředitel IFZ Andreas Wirsching uvedl, že „čísla nás ohromila“. Na seznamu bestsellerů Der Spiegelu byl Mein Kampf dva týdny a držel se vysoko po většinu roku 2016.

Kniha byla vydána poprvé od konce války a vydání přineslo kontroverze ohledně toho, jestli publikování nemůže povzbudit neonacistické názory. Zatím se ale obavy zřejmě nepotvrzují. Podle agentury AFP ředitel IFZ Wirsching v prohlášení uvedl: „Ukázalo se, že strach, že zveřejnění by podporovalo Hitlerovu ideologii, nebo ji dokonce dělalo společensky přijatelnou a dalo neonacistům novou propagandistickou základnu, byl naprosto neopodstatněný.“

„Naopak, debata o Hitlerově světonázoru a jeho přístup k propagandě nabídla možnost podívat se na příčiny a následky totalitních ideologií v době, kdy autoritářské politické názory a pravicové slogany získávají půdu pod nohama.“

Institut dodal, že shromážděné údaje o těch, kdo kupovali knihu v regionálních obchodech, ukázal, že to byli zákazníci se zájmem o politiku a historii a pedagogové a ne „reakcionáři nebo pravicoví radikálové“. Až do roku 2015 mělo autorská práva Ministerstvo financí Bavorska. Autorská práva zanikají 70 let po smrti autora. V některých zemích kniha ovšem vycházela. Před soudem před lety skončil i český vydavatel Mein Kampfu. Nejprve dostal Michal Zítko z nakladatelství Otakar II. podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny. Mein Kampf byl totiž představován jako historický dokument a vydavateli šlo o výdělek a ne propagaci nacismu.

Debata o zákazu vydání nějakého díla už je v době současných informačních technologií poměrně zbytečná. Své o tom ostatně vědí autoři, kteří nejsou schopni zabránit nelegálnímu šíření svých výtvorů, což jim přináší značné ztráty. Tím spíš je to nemožné u historických dokumentů, byť je kdysi vytvořili třeba i zločinci.

Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora