Časy se mění. Hnutí ANO podpořilo návrh KSČM na zrušení zákona zakazujícího dodávky do íránské jaderné elektrárny v Búšehru. Komunisté to nezkoušejí poprvé a ANO bylo dosud proti. Dnes ale potřebuje jejich podporu a neváhá potápět zájmy Izraele, našeho dlouholetého a klíčového spojence na Blízkém východě.

Co bylo ještě nedávno nemožné, dnes je realitou. Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila přes odpor pravice návrh poslanců KSČM na zrušení zákona přijatého Zemanovou vládou v roce 2000. Tato norma zakazuje vývoz jakýchkoli technologií českých firem do jaderné elektrárny v Búšehru, které by mohly být zneužity k vývoji íránského jaderného arzenálu.

Opakované pokusy

Komunisté se pokoušejí zrušit toto embargo opakovaně a až napotřetí byli v prvním kroku úspěšní. Podařilo se jim to díky osvědčené hlasovací koalici hnutí ANO a SPD Tomia Okamury, částečně doplněné piráty. Stejný zákon předkládali v letech 2009 a 2014 a tolik jim leží v žaludku, že s ním přispěchali už krátce po volbách i letos.

KSČM uvažuje stále stejně. Postranním důvodem jejích aktivit je zalíbit se svému loutkovodiči Rusku, jehož společnost Rosatom jadernou elektrárnu v Búšehru nakonec dostavěla. Nevyzpytatelný Írán je vedle syrského Asadova režimu nejbližším spojencem Moskvy v celé oblasti. Současně je největší hrozbou pro Izrael, jemuž tento islamistický stát dlouhodobě hrozí zničením.

Sobotkova vláda předchozí návrh KSČM, o kterém se ve sněmovně hlasovalo v prosinci 2016, zamítla. Nehlasovala pro něj i drtivá většina poslanců klubu ANO. „Vláda konstatuje, že zrušení zákona by ze zahraničně-politického hlediska bylo negativním signálem vůči mezinárodnímu společenství, neboť íránský jaderný program není ani v současné době zcela bez kontroverzí. V tomto kontextu vláda považuje zákaz jakéhokoliv podílu českých firem na výstavbě, modernizaci či provozu elektrárny za nadále ospravedlnitelný, zejména s ohledem na nejasný způsob využití jaderné elektrárny, mj. k nepřátelským vojenským účelům vůči jiným zemím,“ uvedla tehdy ve svém stanovisku.

Názorový obrat hnutí ANO

Letos kabinet Andreje Babiše v demisi zaujal k totožné komunistické iniciativě neutrální stanovisko, nicméně klub ANO až na pár výjimek nehlasoval pro jeho zamítnutí. Je to zjevná úlitba KSČM poté, co ji hnutí rozzlobilo vydáním hackera Nikulina do Spojených států, vyhoštěním tří ruských diplomatů a původní, později Zemanem korigovanou podporou zásahu spojenců v Sýrii.

Vystavilo se tak nejen hněvu Putinova agenta na Pražském hradě, ale komunisté začali vyhrožovat, že menšinovou vládu nepodpoří. Premiér Babiš, který stále netuší, kdy a s kým jeho vláda dosáhne důvěry, zřejmě usoudil, že dráždit hada bosou nohou nejde donekonečna.

Tento názorový kotrmelec hnutí ANO, kolikátý už v pořadí, není náhodný. Je dalším signálem měnících se poměrů, kdy se Česká republika začíná chovat nečitelně vůči svým tradičním spojencům a posouvá se východním směrem. Ne všichni Babišovi poslanci projevili tuto bezpáteřnou ohebnost.

Stanovisko Izraele velmi negativní

Předseda meziparlamentní skupiny přátel Izraele a poslanec za hnutí ANO Miloslav Janulík v rozpravě uvedl, že o návrhu hovořil s izraelským velvyslancem v Praze Danielem Meronem. „Stanovisko státu Izrael je velmi negativní, mají k němu zásadní výhrady. Vnímají ho jako určitou symboliku,“ zdůraznil, nicméně zůstal v klubu téměř osamocen.

Proč je kolem íránského jaderného programu takový rozruch? Prezident Obama v roce 2015 uzavřel s Íránem dohodu zpomalující jeho jaderný program výměnou za rušení hospodářských sankcí. Její kritici už tehdy upozorňovali na to, že může ve svém důsledku posílit postavení Íránu v celém regionu, a zvýšit jeho podporu teroristickým organizacím, typu palestinského Hamásu a libanonského Hizballáhu, přímo ohrožujících Izrael.

Následující vývoj jim dal za pravdu. Syrský diktátor Asad vpustil na svoje území íránské jednotky, které zde chtějí vybudovat vlastní základny. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci opakovaně zdůraznil, že nehodlá tolerovat přítomnost íránských vojsk v Sýrii, a to zejména na hranici obou zemí.

To byl ostatně vedle opakovaného používání zakázaných chemických zbraní i jeden z důvodů zásahu spojenců v Sýrii. Varovali tak Rusko a jeho spojence, že růst jejich vlivu v regionu má svoje meze.

Izrael musí být vymazán z mapy

Spojené státy, Velká Británie a Francie obviňují Teherán, že dohody porušuje, mimo jiné vývojem nových raketových systémů. Íránský režim navíc neustává ve výhrůžkách vůči Izraeli. Podle nedávného vyjádření pro agenturu Fars pohrozil poradce duchovního ajatolláha Chameneího Alí Širází, že „pokud chce Izrael pokračovat ve své zrádné existenci, měl by se vyvarovat stupidních rozhodnutí. Dá-li Íránu důvod, budou zničena města Tel Aviv a Haifa. Írán je schopen Izrael zničit,“ varoval.

Poradce elitní jednotky íránských revolučních gard al-Quds Ahmad Karimpour se nechal v květnu 2016 slyšet, že pokud nejvyšší íránský vůdce Alí Chameneí vydá rozkaz zničit Izrael, armáda jej provede velice rychle a nebude jí to prý trvat ani osm minut.

Írán vyhrožuje i Evropě, že prodlouží dolet svých balistických raket nad dva tisíce kilometrů. „Až dosud jsme si mysleli, že Evropa pro nás hrozbu nepředstavuje, a dolet našich střel jsme nezvyšovali. Pokud se ale Evropa chce stát hrozbou, uděláme to,“ uvedl generál Husajn Salámí. Írán už testoval balistické rakety, včetně dvou střel s nápisem Izrael musí být vymazán z mapy. „Sestrojili jsme rakety, vyrábíme je a hodláme v tom pokračovat,“ prohlásil loni v listopadu prezident Hasan Rúhání.

KSČM po boku teroristů

Komunisté vždy stáli na straně arabských teroristických organizací bojujících proti „zlým sionistům“, a poskytovali jim v dobách totality i výcvikové prostory.  Jejich postoj proto nemůže překvapit.

Mlčí i prezident Miloš Zeman, který tento zákon uvedl v život. Dnes však hodlá KSČM legitimizovat účastí na jejich sjezdu a nehodlá si je rozházet. Jeho ostré odsouzení zásahu spojenců v Sýrii a mlčení ke komunistické iniciativě svědčí i o tom, že to s podporou Izraele, kterou občas deklaruje, nemyslí tak úplně vážně.

U hnutí ANO je to něco jiného. Trestně stíhaný premiér Andrej Babiš, přímo odpovědný za zahraniční politiku, mění názory ve snaze udržet v rukou moc za každou cenu jako na běžícím pásu. Neudrží názor ani den, natož měsíc, a neváhá přitom poškozovat spojenectví s tradičními partnery České republiky. Jak daleko hodlá zajít?

 

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora