Prezidentský kandidát Michal Horáček vstupuje do finální fáze své kampaně stejně, jako ji dělal dosud. Jezdí po republice a snaží se oslovit co nejvíce voličů napřímo. Zároveň se však začal profilovat jako muž, který nejde pro ostřejší výrok daleko a některé kroky svých konkurentů v boji o Hrad kritizuje. Negativní kampaň však dělat nehodlá. Jak sám říká, není darebák.

Prezidentské debaty, které probíhají v posledních týdnech, ukazují, jak jsou kandidáti na Pražský hrad připraveni. Podle Horáčka však mají velkou vadu na kráse. „Nejedná se o debaty, ale o monology jednotlivých kandidátů. Dostanete téma a čas, který máte na své myšlenky. Nakonec se z toho tak stávají nudné přednášky, které nemohou nikoho zaujmout. Zklamalo mě to,“ říká populární textař.

Přesto se jich hodlá dál účastnit, stejně jako setkání s lidmi, kteří si ho chtějí vyslechnout. Za sebou už jich má 542. Již se potkal i s útokem provokatérů. „Když jsme byli v Berouně, nějaký pán tam začal vykřikovat, že jsem mu zkazil život. Prý začal hrát a já za to můžu,“ říká Horáček, kterému vadí, že lidé nedělají rozdíl mezi kurzovým sázením, které provozuje jeho bývalá společnost Fortuna, a hraním automatů. „Nakonec mi řekl, že vsadil 100 tisíc na Miloše Zemana, tak jsem mu ten život asi moc nezničil, když má na takovou sázku peníze,“ řekl s nadhledem deníku FORUM 24.

Na období těsně před volbou hlavy státu sice Horáček nechystá žádné radikální sdělení, ale o dalších kandidátech začal mluvit častěji než doteď. „Hodnota prezidenta se nesmí vyčerpat ceremoniální důstojností a neměl by to být pouze kladeč věnců,“ naráží na osobu Jiřího Drahoše, jehož však nejmenuje. „Když se vám však při mých slovech vybaví právě on, o něčem to svědčí,“ přiznává Horáček a dodává jeden svůj postřeh. „Pana Drahoše musí sponzorovat nějaká firma vyrábějící kopírky. Kolik on toho už ode mě zkopíroval,“ říká s úsměvem.

Jasno má podnikatel i o sponzoringu kampaní. „Nevěřím na miliardáře, který by dal peníze jen tak,“ říká s tím, že si vše platí ze svého a nehodlá na tom nic měnit.

V úřadě by chtěl mít spolehlivé spolupracovníky, ale také pověstného „šaška“, který prezidentovi nabízí zpětnou reakci a kritizuje jeho nepodařené výstupy. Když přijde řeč třeba na zrušení bezpečnostních rámů, které otravují návštěvníky Hradu, má jasno. Zrušil by je. „Největší bezpečnostní riziko ovšem vidím jinde. Je to pan Nejedlý, sedící ve velké kanceláři na Hradě. A ten projde rámy vždy,“ konstatuje Horáček.

Ve vánočním čase chystá adventní koncerty, ale nic megalomanského nemá v plánu. „Nechci narvat politiku do vánočního období. To si lidé nezaslouží,“ myslí si Michal Horáček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora