Kandidát na funkci prezidenta republiky Michal Horáček představil ve čtvrtek 7. února svůj sbor poradců. Mezi jmény figuruje například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, autor nového Občanského zákoníku profesor Karel Eliáš, hokejový vítěz z Nagana Robert Reichel či  chirurg profesor Pavel Pafko.

„Celý život se učím, a tím spíš chci i teď naslouchat těm, kteří patří v rozličných oborech k našim nejlepším,“ řekl v úvodu tiskové konference Michal Horáček.

Veřejnost pozval i na veřejné prezentace, během nichž chce poznat názory předních českých odborníků na  témata, která považuje za klíčová nejen pro výkon funkce prezidenta, ale především pro společnost jako celek. „První z nich se uskuteční 14. března. Jejím tématem, pod vedením paní Magdy Vášáryové, bude zahraniční politika. Další setkání je stanoveno na 18. dubna, přičemž tématem bude ekonomika, zejména pak úloha centrálního bankovnictví a měnová politika. „Je mi velkou ctí, že účast přijaly tři zásadní postavy českého polistopadového života v této oblasti. Pan Pavel Kysilka, někdejší viceguvernér ČNB, a dále někdejší guvernér pan Zdeněk Tůma,“ uvedl Horáček.

Následně své nejbližší poradce jmenovitě představil. Počítá s nimi nejen pro kampaň, ale v případě úspěchu i pro pomoc při výkonu prezidentské funkce. Účast ve sboru přijali jak nositelé známých jmen, tak lidé, kteří příliš mediálně známí nejsou, ale stojí za nimi rozsáhlá a v jednotlivých oborech ceněná práce.

Například v oblasti energetiky se chce Horáček radit se současnou předsedkyní  Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. Za důležitou považuje Horáček i sociální oblast, takže problematiku tělesně postižených bude mít na starosti ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková a chudobu a sociální vyloučení docent Ondřej Císař ze Sociologického ústavu Akademie věd. Pohled na českou společnost v dlouhodobé perspektivě chce Horáček konzultovat s předním českým filozofem profesorem Miroslavem Petříčkem. Za důležitý považuje Horáček i sport, zejména pak práci s mládeží. „Velmi si vážím lidí, kteří nás reprezentují v různých sportech. Ještě více však těch, kteří svým příkladem a trenérskou prací vedou ke sportu další generace a dávají tak České republice naději, že bude mít špičkové sportovce i v budoucnu,“ komentoval Horáček příchod hokejového vítěze z Nagana Roberta Reichla, který nyní trénuje mládež v HC Litvínov.

V oblasti zahraniční politiky se Horáček spoléhá na pomoc socioložky a někdejší velvyslankyně ve Varšavě a ve Vídni Magdy Vášáryové.

„Pan Horáček je člověk, který má nejen vize, ale i sílu je uskutečňovat. Neaspiruje na prezidentskou funkci proto, aby se zviditelnil či obohatil. Je to muž, který má reálnou šanci stát se prezidentem,“ řekl na závěr tiskové konference úspěšný podnikatel v oblasti IT a poradce Michala Horáčka pro moderní technologie Michal Bláha.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!