Protikuřácký zákon v sobě skrývá daleko víc zákazů a omezení, než si restauratéři dokázali představit. Nejen, že vyhnal kuřáky z hospod na ulice, ale také nadiktoval živnostníkům, koho smějí zaměstnávat na brigádě nebo jak mají označit svou provozovnu. A to včetně velikosti písma, kterou musejí obsahovat cedulky oznamující nekuřácký prostor.

Podle zákona je jasně dáno, i jakou barvou musejí být nápisy vyobrazeny. Vedle grafické značky, na níž je jasně vyznačen zákaz kouření. Pokud však chcete zakázat i použití elektronických cigaret, musíte to zákazníkům dát najevo textem, který je psán černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písmen nejméně 1 cm.

Pokud patří vlastník mezi ty, kteří mohou vybudovat stavebně oddělený prostor, kde se kouřit může, platí pro něj zase jiná pravidla. Kuřácký „ráj“ musí označit zákazem vstupu osobám mladším 18 let. Tentokrát musí být text v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písmen nejméně 5 cm.

Aby toho nebylo málo, musejí hospodští umístit ještě jednu ceduli, která je samozřejmě opět jasně popsána v zákoně a opět odlišně než všechny ostatní. Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let musí být vyznačen v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písmen nejméně 2 cm.

Zkrátka a jednoduše, pokud bude chtít kontrola živnostníka na něco dostat, šancí má mnoho, protože málokdo si zákon přečetl důkladně. Doba hájení zanedlouho skončí a pak se nikdo ptát nebude. Neznalost zákona neomlouvá.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora