Na začátku prosince 2016 jásal Ovčáček na Twitteru, že prezident Spojených států Donald Trump pozval jeho zaměstnavatele na státní návštěvu. Telefonicky. Dojít k ní mělo v dubnu dalšího roku. Jenže nedošlo. Podle Hynka Kmoníčka, velvyslance v USA, to bylo proto, že Donald Trump neměl na českého prezidenta čas kvůli severokorejské krizi. Ta prý určuje veškerý Trumpův program. Na jiné prezidenty, které krize nekrize přijímal jako na běžícím páse, si ovšem čas udělal.

Přes počínající pochybnosti mluvčí Ovčáček dál neochvějně tvrdil, že návštěva se jen odkládá, ale neruší. A Hrad pilně zásoboval stále skeptičtější veřejnost historkami o tom, jak se vše připravuje a jak se ladí veškeré detaily.

Na počátku června 2016 už ale bylo zřejmé, že setrvalé opakování „bude, bude, jistě bude, připravujeme, ladíme“ už nepostačí. Až na ty nejskalnější „zemanovce“ už tomu totiž nevěřil skoro nikdo. A tak se zrodila legenda o omluvném dopisu.

„Donald Trump mi poslal dopis, ve kterém se omlouvá za posunutí naší schůzky,“ oznámil prezident Zeman novinářům na konci své návštěvy Vietnamu, kde se jej ptali, co říká tomu, že rumunský prezident Klaus Iohannis pozván byl. Naznačil potom, že oním posunutým termínem by mohlo být září 2017. Dnes již samozřejmě víme, že až do vypršení prvního mandátu k žádné státní návštěvě USA nedošlo.

Údajný dopis však tenkrát pochopitelně vzbudil velký zájem. Ať už proto, že opravdu není zvykem, aby se hlavy států za změny osobně omlouvaly, nebo proto, že s „pravdomluvností“ Miloše Zemana už máme mnohé neblahé zkušenosti. Zdvořilé prosby, aby dopis zveřejnil, Zeman nevyslyšel. Sdělil národu, že jeho obsah sice není tajný, ale ukazovat že ho nikomu nebude. Nevidí prý důvod. Přeloženo: Mých dolních deset milionů, trhněte si a zkrátka věřte.

Když to tedy nešlo po dobrém, mělo to jít cestou práva. Několik občanů se proto nezávisle na sobě obrátilo na Kancelář prezidenta republiky se žádostí o zveřejnění Trumpova dopisu nebo alespoň o sdělení, zda předmětný dopis existuje. Odvolávali se přitom na zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Odpověď ale zněla, že na tuto záležitost se zmíněný zákon nevztahuje. A bylo to. Trhněte si, jak řekl už pan prezident.

Novému žadateli, z ledna letošního roku ale bylo náhle překvapivě vyhověno. Zhruba týden po volbě prezidenta. Ideální čas na to, aby se občané dozvěděli, že znovuzvolený prezident Zeman přidal do své bohaté sbírky další lež, nemyslíte?

Prezident republiky, Ing. Miloš Zeman zaslal v roce 2017, Donaldu Trumpovi, prezidentu Spojených států amerických, celkem 3 dopisy. … Žádnou další informací o korespondenci obou státníků nedisponujeme, píše se v odpovědi. Podepsán JUDr. Václav Pelikán, ředitel Odboru legislativy a práva. Pro detailnější informace odkazuje zájemce na oficiální web Hradu.

A vskutku – výsledky hledání pomocí všemožných kombinací hesel jako Trump, dopis, omluva, omluvný, omluvil… dopadly takto. Nic, a to ani v levém dolním rohu.

A další hledání přineslo skutečně pouze ony tři výsledky, o kterých pan ředitel odboru hovoří.

Sečteno a podtrženo: Miloš Zeman lže setrvale, kontinuálně a opakovaně. Tak přirozeně, jako dýchá. O věcech důležitých i méně důležitých. Lže nám všem. Těm, kteří ho volili i nevolili. Žijeme v říši Miloše Lháře. A někteří jsou s tím spokojení.

Revue Forum Banner