TOP 09 nenabízí jen reformu vzdělávání nebo efektivní a úsporný stát, ale v programu má také návrhy cílené na ženy. Jsme odpovědná strana, i proto myslíme na to, co potřebují k životu a spokojenosti svých rodin právě ženy. Mít odpovědnost, znamená myslet na budoucnost. My na ni myslíme stejně jako každá žena a matka, říká místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová, která už čtyři roky ve sněmovně prosazuje sladění pracovního a rodinného života. Priority TOP 09 shrnula do balíčku opatření, která pomohou ženám.

Za podstatnou a nutnou změnu považuje zavedení mateřské bez limitu. Tedy zvýšit pomoc státu matkám na mateřské dovolené, které by bylo spravedlivější i k ženám s vyššími platy. Prosadit chce TOP 09 také rodičovskou pro prarodiče jako novou a další možnost péče o dítě v rodině, díky které by se ženy mohly vrátit dříve ke své profesi.

Pomoci ženám a jejich rodinám by měla také širší státní podpora pro tzv. dětské skupiny jako alternativu chybějícím mateřským školám, možnost odečíst si náklady na chůvu z daní nebo povinné kvóty na flexibilní částečně úvazky nebo sdílená místa pro státní úřady.

„Kromě částečných úvazků určitě matky ocení také možnost pracovat z domova. I proto chceme volnější pravidla pro homeoffice, a také více míst ve školních družinách. Chceme rovněž zrušit povinný rok v mateřské školce pro předškoláky, který příliš omezuje svobodu rozhodování rodičů. Raději se zaměříme na kvalitu mateřských škol a zvýšení platů ve školství nebo sociálních sféře, kde pracují většinou ženy,“ míní poslankyně Markéta Pekarová Adamová.

Protože ženy jsou těmi, na kterých neleží jen péče o děti, chce TOP 09 starost o nemocné, handicapované i stárnoucí členy rodiny více ohodnotit. Pomůže nejen zrychlit posouzení nároku na příspěvek na péči, ale také zvýšení tohoto příspěvku v nejvyšším stupni a větší možnost kombinovat domácí péči a terénních sociálních služeb.

V případě rozvodu se musí zrychlit rozhodování opatrovnických soudů, které by měly mít pevné lhůty pro stanovení výše alimentů nebo svěření dětí do péče. Soudy musí řešit přednostně a zrychleným řízením také vymáhání dlužných alimentů.

Speciální letáček s konkrétními opatřeními pro ženy najdete na webu top09.cz. Zájemci jej mohou získat také při akcích kontaktní kampaně.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor Svobodného fóra