Menšinovou vládu ANO upřednostňuje 44 procent lidí. O polovinu víc, než kolik jich volilo ANO. Koalici ANO s ODS chce jen 15 procent a koalici dosluhující už pouze 6 procent občanů. (Zdroj: 1url.cz/ft0Dq).

Hned po volbách neztrácel Babiš čas a místo vyjednávání o vládě okamžitě rozjel další kolo kampaně a objížděl republiku se svou knihou a hovořil s natěšenými občany. Zatímco „opoziční“ strany se vztekaly, že jim nic nenabízí, Babiše s úsměvem hovořil o předčasných volbách vědom si toho, že dopadnou pro něj dobře. Pro „opoziční strany“ špatně. Některé by se už do Poslanecké sněmovny nedostaly a vzkaz soudce Baxy z NSS k možné falzifikaci či „chybovosti“ voleb je jasný.

Tzv. Demokratické strany nejsou schopny toho zásadního: Společné dohody s dalšími.

Sudetoněmecká strana a Karpatoněmecká strana vyhrály v roce 1935 volby do Národního shromáždění republiky Československé. Přesto vládu nesestavovaly a ani nesestavily a ani se na ní nepodílely. Vznikla totiž tzv. Široká koalice spojením skoro všech relevantních politických stran. V široké koalici jsou zpravidla sdruženy subjekty ideově nesourodé, ze širokého politického spektra a může se tedy jednat o koalici levo-pravo-středovou. Hovoří-li dnes tzv. Demokratický blok a ohrožení demokracie hnutím ANO a jeho vůdcem Andrejem Babišem, vnucuje se otázka, proč se tento blok nepoučil od svých předchůdců, kteří už v roce 1935 byli schopni se dohodnout, ač byli často ideově na zcela opačných stranách pomyslné politické barikády.

Andrej Babiš viditelné neschopnosti svých protivníků využívá a pilně si buduje pozici na další volby. Ty by mohl drtivě vyhrát. Ale k vítězství mu napomáhají především jeho protivníci a to nejen svou hloupostí, provařenými nedůvěryhodnými tvářemi, ale především neschopností reagovat na vzniklou situaci a tu správně vyhodnotit. Demokratický blok místo snahy získat Piráty jim předložil ultimáta, do SPD a Okamury mlátí jako smyslu zbavený a poté jenom přihlíží, jak politická moc stále ještě stalinistické KSČM roste a roste. Takovou hloupost svět neviděl…

Leč zdá se, že na jakoukoliv nápravu už je pozdě. Chytrému napověz, ale s hloupým nehne ani pár volů…


 

 

 

  

 

 

 

 

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Rudolf Mládek