V české ekonomice se nacházelo ke konci roku 556,1 mld. Kč v hotových penězích. To znamená, že každý obyvatel ČR včetně nemluvňat má ve své peněžence cca 53 000 Kč. Pokud se podíváte do své peněženky, asi to tak veselé nebude, nepatříte-li mezi podivnou společenskou skupinu schopnou po sobě střílet při hře „kdo má v kapse víc peněz“.

Důvodem není chudoba, ale určitá praktičnost. Úroky na spořícím účtu jsou mizerné, ale pořád kladné, zatímco hotovost má nominální úrok 0 a sžírá jí tak inflace. Jinak jsme mistři v bezkontaktních platbách, které jsou mnohem rychlejší než lovení bankovek a mincí. Paradoxně jsem jako relativně chudý student nosil v peněžence násobek hotovosti oproti dnešku.

Jak klesá užívání hotovosti, je i o dost těžší uplatnit někde velké bankovky, vytáhněte na stokorunovou platbu tisícovku nebo dvoutisícovku a na zděšený výraz obsluhy nelze zareagovat jinak než „raději kartou?“ Tempo elektronizace našich plateb je tak rychlé, že pomalu nastává čas bavit se o zrušení bankovek vysokých nominálních hodnot.

Pro představu, ze zmíněných 556,1 mld. hotovosti připadá 150 mld. na pětitisícové bankovky, 212 mld. na dvoutisícové, 141 na tisícové. Harvardský profesor Kenneth Rogoff upozorňoval na vysoké využití bankovek vysokých nominálních hodnot spíše v šedé a černé ekonomice než pro běžné transakce už ve své studii z roku 1999 a jeho knihu Prokletí hotovosti z roku 2016 snad najdu pod stromečkem.

Smysl ve zrušení bankovek vysokých nominálních hodnot spočívá v razantním zvýšení nákladů šedé a černé ekonomiky a následně jejím přirozeném poklesu. Chcete-li převést hotovost ilegálně získanou, tak při hypotetickém zrušení pětitisícových a dvoutisícových bankovek budete potřebovat na stejnou částku ne jednu dodávku, ale rovnou pět. Skladování peněz z ilegální činnosti například u drogových kartelů představuje extrémní logistický a bezpečnostní problém, možná větší než samotná přeprava drog. Nelze nevzpomenout na exšéfa slovenských drah, který zapomněl na benzínce batoh s 300 tisíci eury. Všechny ty sejfy, kde se ilegální zdroje skladují, by se musely nafouknout, tedy prodražit.

Šedá zóna zahrnuje výplaty mezd nebo jejich doplácení na ruku. Hotovostní platby mezi firmami. Nejde o hospody a stánkaře, na které je šité předražené a nepraktické EET, ale o stavebnictví a obory navazující, kde jsou hotovostní toky řádově vyšší. Kombinace opatření jako zrušení bankovek vysoké nominální hodnoty, povinnost vyplácet mzdy bezhotovostně a snížení maximálního limitu pro hotovostní transakce by mohly šedou zónu české ekonomiky razantně smrštit, aniž by to vedlo k nárůstu administrativy a buzerace státu vůči podnikatelům.

Někteří ekonomové sní o bezhotovostní společnosti jako ideálu, kde by centrální banka dokázala i s pomocí záporných úrokových sazeb rychleji překonávat krize. Tahle konstrukce má samozřejmě závažná úskalí. Pokud bychom jako oběživo neměli bankovky, použili bychom prostě jiný uchovatel hodnoty – cigarety, zlaté šperky, různé druhy cenných papírů (klidně elektronických), kryptoměnu či cokoliv jiného. To zvládli lidé i v dobách, kdy bylo společenské vědomí o ekonomii prakticky nulové, přesto si přirozeně poradili. Úrokovými sazbami centrální banky lze ekonomiku ovlivňovat, ale v žádném případě ne řídit. Trh je mocnější než vláda nebo centrální banka úplně vždy.

Stejně, jako jsem velice pro zrušení bankovek vysokých nominálních hodnot, budu vždy proti zrušení hotovosti jako celku. Hotovost nám totiž umožňuje zaplatit, aniž bychom zanechali naši elektronickou stopu. Právo nebýt vidět a zmizet z dohledu marketérů i vlastního státu je dost důležité a bude ještě nabývat na významu v moderní éře, kdy je náš život plný technologických vychytávek.

***

Otázky, názory a připomínky mi můžete psát po zveřejnění na FB stránce www.facebook.com/martinprochazka007

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Martin Procházka
Martin Procházka
Absolvent FMV VŠE Risk underwriter v globální pojišťovně Člen TOP09 člen Komise pro zdravotnictví a sociální péči RJK. Facebook: www.facebook.com/martinprochazka007