Dnes ráno jsem si přečetl o náhlém hnutí mysli ministra vnitra Metnara, ze kterého vzešel podivuhodný záměr – respektive oznámení přípravy obnovení staronového útvaru – finanční policie. Jediným odůvodněním tohoto kroku je jeho představa, že by útvar mohl fungovat lépe.

Přešla mne nejenom chuť na ranní kávu, a tu mám opravdu rád, ale musel jsem si položit (po kolikáté už!) otázku:  Kam vlastně kráčíš policie?!

To, že se jaksi drží „bobřík mlčení“ o tom, zda a jak byly naplněny kroky plánované reorganizace policie ze strany předchozího ministra vnitra Milana Chovance, ve mně dlouhodobě budí řadu pochybností o dobře odvedené práci v tomto resortu. Je ale smutné, že nepochybují ti, co jsou za vnitřní i vnější bezpečnost naší země odpovědni.

A teď, namísto rekapitulace toho, co se mělo udělat a zda je skutečně uděláno – včetně vyvození relevantních závěrů a odpovědnosti – nová škatulata? Opravdu lze reorganizovat útvary služby kriminální policie a vyšetřování podle toho, jak to zrovna napadne ministra vnitra (bez důvěry?)  Neměla by snad těmto zásadním změnám předcházet odborná debata? Neměl by být záměr dříve pojednán na bezpečnostním výboru poslanecké sněmovny?!

S ohledem na volání po finanční policii, které se ozývá dlouhodobě z hradu, si říkám, zda tento náhlý záměr, navržený bez dostatečné odborné argumentace a objektivního vyhodnocení současných výsledků policie v této oblasti, není jenom něčí snahou se „někomu“ zavděčit!?. Nebo, a to by bylo z mého pohledu ještě horší, chce někdo více posílit vliv ministerstva financí na bezpečnostní složky spadající pod ministerstvo vnitra přes nově vzniklou finanční policii!!!

Ano, jsem „ze staré školy“ a jsem přesvědčen, že v zemi o 10 mil. obyvatelích má jakýkoliv trestný čin vyšetřovat primárně policie. Specializované útvary mimo policii by se na šetření týkající se trestné činnosti,  měly podílet spíše okrajově

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor Svobodného fóra