Po zvolení Donalda Trumpa , americkým prezidentem, mu náš Miloš Zeman halasně gratuloval, vyjadřoval sympatie a nazýval se takovým „českým Trumpem.“ Stejně tak se zachovali i vrcholní představitelé Ruské vlády.
Proč asi? Nikdo snad už nepochybuje, že Rusové do americké volební kampaně ve virtuálním světě zasahovali. Ruské weby zobrazovaly Trumpa jako spasitele národa, jako Ježíše a jeho protikandidátku Hillary, jako zpodobnění satana. To u jednoduše přemýšlejících lidí může vyvolat odpovídající reakci a volí spasitele.

Stejně tak Rusové i Miloš Zeman se v Donaldovi zklamali. Už v prvopočátku svého úřadu se neprojevoval, tak jak by ti kteří mu tak fandili, chtěli. Našeho prezidenta nepozval na státní avizovanou návštěvu do Bílého domu a směrem k Rusku se také zrovna moc vstřícně nechoval. Šel si svou cestou.
Tak se náš prezident obrátil na svého spolehlivého východního přítele, Vladimíra Putina, vládce Ruska.
Zpočátku se zdálo, že jde jen o soukromou přátelskou návštěvu, ale potom, se jistě za snaživé pomoci všech poradců Miloše Zemana zrodil plán, uspořádat státní návštěvu našeho východního souseda s plejádou velkého počtu podnikatelů a pochlebovačů našeho prezidenta. Proč by náš Miloš nevyužil takové šance k zviditelnění a zvýraznění své osoby v prezidentské kampani, kterou už nejméně rok usilovně a s pomocí svých poradců praktikuje za státní peníze.

Ruský prezident si jistě pochvaluje svého „trojského koně,“ který jako klín v zádech EU a předsunutý „bojovník,“ zpochybňuje takřka vše, co EU udělá ve vztahu k Rusku. A aby to bylo opravdu dokonalé, a aby svému kamarádovi Milošovi pomohl v prezidentské kampani, vymyslí oba týmy těchto státníků „ďábelský“ plán.
Jakoby čirou náhodou, když je náš prezident na návštěvě v Rusku zveřejní web ruské televize Zvezda, kontroverzní článek o tom, jak bychom v Čechách měli být vděčni za bratrskou pomoc ruské armády v srpnu 1968. Prý nás zachránila před útokem západních imperialistů. Jen naprosto naivní člověk nepochopí, o co tady jde. Je logické, že tento článek vyvolá v Česku bouřlivou reakci. I ministr zahraničí p. Zaorálek, se proti tomuto důrazně ohradí. Každý přece ví, jak to bylo. Bylo to hrubé porušení mezinárodního práva, vojenský útok na suverénní stát a následní dvacetiletá okupace.

A copak udělá náš hrdinný prezident? Samozřejmě tento článek ostře odsoudí! No pokud by to neudělal, byla by to jeho „politická sebevražda!“ Článek je okamžitě stažen, ruská strana se omluví. A náš prezident je hrdina. Ti, kteří jej u nás prosazují a volí, řeknou svým odpůrcům.
„No vidíte, vy Miloše Zemana pomlouváte, jak je proruský, že to je ruský agent a přitom to tak není. Důrazně se ohradil proti této dezinformaci a bije se za pravdu a spravedlnost. Bojuje za naší zemi. To je člověk! Toho budeme volit.“
A o to tu přece jde. No a v příštích týdnech budeme zahlceni informacemi z hradu, jak byla cesta Miloše Zemana úspěšná, jak otevřel českým podnikatelům nové trhy (stejně jako při cestě do Číny) a je to. Hrdina se vrátí a naivní lidé mu na to skočí, budou mu tleskat a houfně budou házet volební lístky do volebních uren.            Je smutné, že jsme takový národ. Je tady jistě mnoho chytrých vzdělaných a přemýšlivých lidí. Teď jde o to, zda tito lidé převažují. To uvidíme v lednu 2018. Pokud ne nastane soumrak demokracie v naší zemi.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Miroslav Kolačný
Pracuji jako rehabilitační pracovník. Zajímám se o dění v této zemi. Několik let přispívám svými články do regionálních novin.