Shrneme si nejprve fakta. Pokud bychom měli čistěji poměrný systém, mělo by ANO 61 mandátů, ODS 25, Piráti 23, SPD 22, KSČM 17, ČSSD 16, KDU-ČSL 13, TOP09 12 a STAN 11. Ale jak známo, náš volební systém je od toho čistě poměrného vzdálen díky D’Hondtově metodě přepočtu hlasů na mandáty. Realita proto vypadá následovně: ANO 78, ODS 25, Piráti 22, SPD 22, KSČM 15, ČSSD 15, KDU-ČSL 10, TOP09 7, STAN 6. Chvilku si můžete počítat varianty různých koalic při poměrném systém a při D’Hondtově metodě, abyste si uvědomili ten dopad.

Zatímco poměrný systém byl nástřel by oko, následující hypotézy jsou přesnou simulací výsledků voleb při zachování počtu hlasů v našem volebním systému.

Pokud by TOP09 a STAN nekandidovali zvlášť, ale dohromady, rozložení mandátů by bylo následující:

ANO 73, ODS 23, Piráti 22, SPD 22, KSČM 15, ČSSD 15, KDU-ČSL 8, TOP09+STAN 22. 9 mandátů navíc při stejném počtu hlasů.

Pokud by TOP09, STAN a KDU-ČSL nekandidovali zvlášť, ale dohromady, rozložení mandátů by bylo následující:

ANO 70, ODS 22, Piráti 21, SPD 21, KSČM 15, ČSSD 14, TOP09+STAN+KDU-ČSL 37. 14 mandátů navíc při stejném počtu hlasů.

V maximalistické variantě integrace ODS+Piráti+TOP09+KDU-ČSL+STAN by tento blok získal 86 křesel, ČSSD 13 a blok SPD+KSČM+ANO by dosáhl přesně na 101.

Doplním ještě, že ANO+SPD+ČSSD+KSČM obdržely v těchto volbách 2 800 134 hlasů, zatímco v roce 2013 to bylo 3 027 452 hlasů. To je možné to nejpozitivnější.

Důsledky jsou zřejmé. D’Hondtova metoda krutopřísně marginalizuje vliv menších stran a zvýhodňuje vítěze. Tyto volby vstoupí do učebnic jako ukázkové, tolik stran na pětiprocentní hranici jsme ještě neměli a snad už nebudeme. Jakkoliv pořád mluvíme o poměrném systému, vidíme, že není poměrný ani náhodou. Přírůstek mandátů při spojení menších stran je značný, je tedy potřeba, abyste potlačili svou pýchu.

Teď nemluvím k vedení TOP09, STAN a KDU-ČSL, ale k Vám voličům. To voliči jsou příliš pyšní, aby volili nějakou stranu, protože je tam Kalousek, Bělobrádek, Gazdík, dosaďte si kohokoliv, kdo zrovna Vám vadí. Ale přemýšlíte o tom špatně. Pořád intenzivně pátráte pro důvodech, proč někoho nevolit. Politika není o tom proti čemu, ale za co. TO stojí za to, abychom zkousli programové odchylky či antipatie k některým lidem. A pokud to nedokážeme, pak nám za trest bude vládnout párek Stbáků s Pitomiem.

Byli jste to vy voliči, kteří jste hrozili Vašim politikům, že pokud se spojí s tím a tím, tak vy jim hlas dát nemůžete. Proto to tak dopadlo. Kolik skvělých lidí jste v tom parlamentu mohli mít. To, že tři v základních hodnotách prakticky totožné strany, každá s potenciálem 15%, nemohou obdržet každá těch 15% a vlastně ani jedna těch 15% a ostatní nic, jste přeci věděli už před volbami. Že D’Hondtova metoda Vám sebere téměř polovinu mandátů, které by byly bývaly získány v poměrném systému, jste možná nevěděli, ale vědět měli a mohli, však se to tak nepočítá poprvé.

Můžeme donekonečna nadávat na D’Hondtovu metodu, jak je to nefér, ale tak to prostě je a musí se tomu přizpůsobit strany i jejich voliči. Tahle volební facka může mít i pozitivní efekt. Může vyvolat to, že opustíte svojí komfortní zónu, vstoupíte do Vám blízké strany a začnete pro lepší budoucnost místa, kde žijete, dělat i něco více než jen občas dojít k volbám.

***

Otázky, názory a připomínky můžete psát pod odkazem na FB www.facebook.com/martinprochazka007

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Martin Procházka
Martin Procházka
Absolvent FMV VŠE Risk underwriter v globální pojišťovně Člen TOP09 člen Komise pro zdravotnictví a sociální péči RJK. Facebook: www.facebook.com/martinprochazka007