Z veřejných peněz si nechal opravit svoji soukromou rezidenci a odmítl pokyn úřadu, aby peníze vrátil. Byl zbaven obvinění z korupce u veřejných zakázek, údajně kvůli tomu, že jeho advokáti dali soudu důkazy o časové souvislosti kauzy s volbami. Volby byly vyhrány s masivní voličskou podporou, později se ukázalo, že advokáti nepředložili nic, co by zrušení vyšetřování ospravedlnilo.

To není story o Babišovi. Hlavní protagonista tohoto příběhu se jmenuje Jakob Zuma a dodnes je prezidentem Jihoafrické republiky. Děsí vás ta podobnost? To mě také.

Přes obludný rozměr střetu zájmů, daňových a dotačních průšvihů je strana Andreje Babiše dominující silou české politiky. Je to znak vyspělé země? Evidentně ne.

Vyspělost země není pouze ekonomická kategorie. Je to rovněž kategorie společenská. Není to záležitost elity národa, těch nejlepších a nejvzdělanějších, ale záležitost průměrného voliče. Intelekt, vzdělanost a hodnoty tohoto průměrného voliče určí, jací lidé a jakým směrem zemi povedou.

Budou-li preference a hodnoty průměrného voliče takové, že aktivity Andreje Babiše nejsou překážkou jeho působení v politice, není zbytí, budeme se nadále kvalitou našich institucí podobat rozvojovým, a nikoliv vyspělým zemím. Ta vyspělost je o tom, co je v hlavě, nejen v žaludku či garáži.

Možná, že se povede Babiše obvinit, odsoudit a dostat do výkonu trestu. Pokud však ten průměrný mediánový volič bude Babiše vnímat jako mučedníka, je jen otázkou času, kdy se objeví jiný darebák, který ho osloví koblihou a autogramem na knize Mein Traum.

Naše společnost asi musí ještě hodně hodnotově vyzrát, aby u nás nemohli být ministry plagiátoři akademických prací, natož zloději a podvodníci s daněmi a dotacemi. Ještě hodně se musíme učit o potřebnosti našich demokratických institucí, o jejich významu i o tom, co jejich představitelé mohou činit a nemohou. Nicméně zůstávám optimistou a věřím, že i ta úroveň průměrného voliče v čase roste. Odrazem této úrovně budou nastávající volby a po nich se v každém případě této zemi nedostane nic jiného, než co si zaslouží. Přál bych si jednou bez váhání odpovědět, že už jsme vyspělá země, dnes bych si na to ale peníze nevsadil.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Martin Procházka
Martin Procházka
Absolvent FMV VŠE Risk underwriter v globální pojišťovně Člen TOP09 člen Komise pro zdravotnictví a sociální péči RJK. Facebook: www.facebook.com/martinprochazka007