Frekvence zveřejňování výsledků volebních průzkumů bude mít do voleb vzrůstající tendenci, množství bude kolísat v závislosti na počtu událostí, které budou hýbat politickým děním v naší zemi nebo jen tím, že se prostě jen blíží volby. Kvalita statistických dat je na samostatné zamyšlení, všichni se však pozastavují nad náskokem ANO před ostatními subjekty. Někdo si mne ruce, jiní zase s obavami sledují trend, zda se do sněmovny vůbec dostanou (koalice KDU-ČSL+STAN). Myslím, že průzkumy jsou jedna věc, a skutečnost jiná. Zřídka kdy unikne sólový závodník v trháku pohlcení pelotonem téměř na cílové rovince. Pohlcení asi není to správné slovo, ale k přiblížení by dojít mohlo.

Nechme stranou i úvahy o přelévání voličů, v tuto chvíli od ČSSD k hnutí ANO, protože každý přece ví, že kdyby pan Sobotka rázně a napoprvé A. Babiše prostě a jednoduše odvolal, pod tlakem afér, které tento oligarcha dosud nijak nevysvětlil, o žádné voliče by ČSSD jistě nepřišla! A to vše bez ohledu na reakci prezidenta, protože MUSEL pan Sobotka jasně vědět, že na hradě se nevynechá jediná příležitost, aby se zatopilo předsedovi vlády. Bohužel, jednoduché a přímočaré řešení bylo v onu chvíli nejlepší možné, teď už to ví i pan Sobotka… Pro uklidnění v Lidovém domě si troufám podotknout, že odliv potencionální voličů se již brzy zastaví a začne se opět vracet k číslům před kauzou s odvoláním A. Babiše z vlády.

Co je však na uvedených statistikách přehlíženou, ale důležitou informací? Nízká volební účast! Jinak se totiž nedá nazvat předpoklad, že k urnám dorazí 54 % voličů (STEM-zveřejněno 19.6.2017). Všichni lídři demokratických stran by se měli zamyslet a správně vyhodnotit, co NEVOLIČE přiměje vyrazit v říjnový den do volební místnosti. Recept je dle mého soudu jednoduchý – stále dokola připomínat neuzavřené události typu Čapí hnízdo, obchodní praktiky, které vedou k tragickým koncům obchodních společníků, dluhopisy, tok peněz mezi Agrofertem a Imobou, ale také neustále poukazovat, jak se změnilo podnikatelské prostředí po rozběhu kontrolního hlášení a EET.

Volič má možná krátkou paměť a možná už cestu do volební místnosti zapomněl, ale pokud se dnes a denně setkává se zavřeným obchůdkem, hospůdkou nebo jinou provozovnou na kterou byl celá léta zvyklý, pak právě tento volič může vystavit účet panu Babišovi!

Myslím, že EET k tomu potřebovat nebude!

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Jiří Čejka