Miloš Zeman, Václav Klaus, Martin Konvička či Tomio Okamura rádí mluví o elitářské pražské kavárně, která se bojí, štítí a povyšuje nad obyčejný lid. Klaus nedávno prohlásil, že Jáchym Topol, jenž je považován za jednoho z představitelů pražské kavárny, obyčejnými lidmi pohrdá. Sám spisovatel samozřejmě nic takového neřekl, ale znáte to, určitě to chtěl říci. Kdo jiný než Klaus může vědět, co si pan Topol skutečně myslí?

Ale pojďme od Topola zpátky ke zmiňovaným politikům. Všichni jsou velkými kritiky Bruselu. Často od nich slýcháme, že EU se mění v novou diktaturu s příkazy na všechno. Tak jsem se vydal na Facebook, abych si těmito pány, či alespoň s jejich fanoušky, pohovořil. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že Václav Klaus (se svým institutem, kterým mi své názory vnucuje každý týden skrze placenou reklamu), Tomio Okamura, Martin Konvička, nebo třeba Jiří Vyvadil nemají profil s otevřenými komentáři pro všechny. Tedy u Vyvadila je to trochu složitější, názory se vkládat dají, ale jen ke příspěkvům z minulého roku. Taktéž politická strana SPOZ(Zemanovci) a Tomiovo SPD jsou uzavřené. Najdou se pochopitelně i výjimky jako je třeba prezident Miloš Zeman, avšak ten si zase netroufá na přímé názory občanů. Vzpomeňme si  jak v 17. listopadu  roku 2015 svážel své příznivce do Prahy z dalekých Osvětiman a organizátoři zájezdu jim ještě u autobusu rozdávali transparenty „Ať žije Zeman!“. A tak si ten den Zeman s Konvičkou vesele řečnili na jednom pódiu, zatímco studenty policie na Albertov nepustila. Asi nebudu jediný, komu připadá podivné, že bojovníci proti bruselské cenzuře a velcí kritikové politické korektnosti, zakazují čtenářům vložit vlastní komentář.

A víte, kdo má většinou sekci komentářů zcela otevřenou? Proevropští politikové, významní novináři a internetové osobnosti (opinion lídři) – tito takzvaní milovníci bruselského diktátu. Čím to, že se tyto osobnosti nebojí často velmi vulgárních a kritických výpadů? Podívejte se na profily Bohuslava Sobotky, Miroslava Kalouska, Pavla Bělobrádka, Petra Fialy, Matěje Stropnického, Ivana Bartoše nebo Dominika Feriho, zjistíte, že jsou názorům otevřené.  Taktéž profily všech proevropských stran jsou otevřené. U takového Sobotky či Stropnického je leckdy těžké vést smysluplnou konverzaci přes záplavu nadávek typu: „Muslimskej vítači!!! Už se na tebe vaří voda, ty svině!!!“  Jenomže i to právě ke svobodě slova patří – svoboda zanadávat si.

Samotnou kapitolou je hnutí ANO a Andrej Babiš – oba profily sice mají povolené komentáře, ale jak nedávno uvedl zpravodajský sever Echo ve svém článku, hnutí i samotný Babiš mají jeden z největších podílů falešných profilů. Takže se opět k reálné diskuzi nedostanete přes záplavy různých Jan Novotných s profilovkami švédských topmodelek, které fanaticky oslavují svého miláčka Andreje, který nás přišel všechny spasit. Správce stránek ANO navíc vždy reaguje pouze na lichotivé komentáře a na kritické dotazy neodpovídá. K diskuzi u ANO tedy dojít nemůže, zatímco takový Feri nebo Stropnický se s vámi klidně pobaví a na věcnou otázku bez vulgarismů často rádi odpoví.

(Pan Dobrota má pouze 10 přátel a na svém profilu sdílí pouze klasické hoaxy z Parlamentních listů. Navíc má stejné jméno jako postava ze známé písně kapely Buty. S největší pravděpodobností jde tedy o falešný profil, kterými se to u Andreje Babiše jen hemží.) 

Myslím, že stojí také za to, zmínit další internetové cenzory z dob minulých – mluvím o celém  zemanovském křídle v ČSSD v čele s pány jako Jeroným Tejc či Michal Hašek. Asi nejlepším příkladem je bývalý hejtman Hašek, za peníze daňových poplatníků si skrze neexistující mluvčí platil oslavné články na svoji osobu, zatímco komentáře na profilu měl vypnuté. Skončilo to slušným výpraskem ČSSD v krajský volbách v roce 2016, kdy v Jihomoravském kraji strana z 22 mandátů obhájila pouze 11.

Co tedy dodat závěrem? Když jsou pánové Vyvadil, Okamura či Konvička tak velcí kritikové „bruselské totality“ nechtěli by nejprve začít u sebe a přestat blokovat názory čtenářů? Jistě, číst si komentáře plné vulgarismů není příjemné, ale to je přece ten obyčejný lid, který tolik vychvalují. Navíc proti blokování vulgárních uživatelů samozřejmě nelze nic namítat. Nicméně, na každém náměstí a v každé hospodě se vždy najde nějaký sprostý křikloun. Ale najdou se tam i slušní lidé s věcnými dotazy a na své dotazy mají právo. Pravý politik se proto nebojí dotazů a připomínek občanů, jelikož si svá stanoviska dokáže obhájit. Ten, kdo si je obhájit nedokáže, jednoduše klikne na tlačítko blokovat. Takový politikové však žijí v bublině svého světa, kde je všichni pouze plácají po ramenou. A střet s realitou pak bývá velmi drsný. Připomeňme si například  fenomenální krach SPOZ ve volbách v roce 2013, kdy s podporou prezidenta a obrovským mediálním pokrytím získalo hnutí tragických 1,5%. Názory na svém profilu totiž blokovat lze, ale u volebních uren už své odpůrce neumlčíte.

Vojtěch Landa

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Redaktorka Svobodného fóra