S velkým zájmem jsem si v Mf Dnes přečetl rozhovor se současným ministrem financí Ivanem Pilným. Pilný v něm řekl krutou pravdu. Evropské dotace jsou sice kontroverzní, ale nemáme náhradní řešení na to, kdyby z veřejného prostoru zmizely. Bez peněz z Evropské unie bychom totiž prostě neměli za co podporovat vědu a výzkum a také stavět dálnice nebo opravovat železnice.

Při zmínce o dotacích si většina lidí představí jen nějaké soukromé podnikatele včetně exministra Babiše, který bez skrupulí a jakýchkoliv výčitek vždy zažádá o všechny dostupné finance a kvůli jejich získání se nebojí i podvádět s vlastníky firem. To je ale velmi úzký a nepříliš správný pohled z jedné strany. O dotace může žádat i přímo Česká republika. V rozpočtovém období 2014–2020 lze čerpat evropské peníze hned z 18 programů, z nichž klíčové jsou operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání a OP Doprava, kdy jen pro zlepšení dopravní infastruktury v naší zemi vyčlenila Evropská unie pro toto období v přepočtu asi 125 miliard Kč.

To, že bez evropských peněz bychom nemohli počítat s výrazným zlepšením českých železnic, dokazují třeba údaje Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC). Letos na jaře skončila velká rekonstrukce olomouckého hlavního nádraží, která stála 2.484.792.972 Kč. Plánovaný příspěvek Evropské unie z Fondu soudržnosti pro celou stavbu činil zatím 1.776.068.979 Kč. Tyto rozsáhlé opravy umožnily zvýšení traťové rychlosti až na 160 kilometrů v hodině a bezpečnější jízdy vlaků. Rovněž zásadní rekonstrukce historického Negrelliho viaduktu v Praze za téměř 1,5 miliardy Kč, po kterém vede klíčová železniční trať mezi naší metropolí a Děčínem, je z 85 % závislá na evropských penězích. A takto bych mohl pokračovat ještě dlouho…

Kdyby byly zrušeny evropské dotace, tak se tu ale spíš bavíme o tom, kolik dálnic a třeba důležitých výzkumných center jsme NEpostavili, protože se na ně v českém rozpočtu jednoduše nenašly peníze. A jestli jste stále z těch, kteří tvrdí, jak by se to nějak udělalo, třeba jen za delší dobu, tak si přečtěte ten zmiňovaný rozhovor s ministrem financí Pilným. Je jedním z mála, co nepotřebuje lidem vykládat populistické nesmysly.

Tomáš Zdechovský je europoslanec (KDU-ČSL)

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Tomáš Zdechovský
Tomáš Zdechovský
Další články autora