Na Cínovci je lithium, největší ložisko v Evropě, jsme za vodou, bude líp! Neskutečná euforie z hroudy kovu zdá se naprosto zatemnila myšlení mnoha lidem, a dokonce i z memoranda o porozumění s australskou těžební společností je aféra, jak kdyby někdo prodal korunovační klenoty. Celé to křepčení okolo lithia má několik ale.

  • ZATÍM největší ložisko v Evropě

Propadli jsme myšlence, že Cínovec je rázem nejcennější hroudou kamení v Evropě, ne-li na celém světě a že to automaticky udělá z Česka velmoc při výrobě lithiových baterií i mnoha dalších produktů s vysokou přidanou hodnotou. Háček je v tom, že po lithiu se v minulosti moc nepátralo. S jeho rostoucí cenou se nicméně budou objevovat další ložiska, dost možná i mnohem větší, z nichž bude těžba ekonomičtější. Cena lithia zkrátka nemusí a nebude růst do nebe a podle mediálního humbuku astronomické výnosy z těžby v ČR se tak nějak nemusí konat.

  • Surovina neznamená bohatství

Nejbohatší zemí na suroviny je Rusko. Obyvatelé chudí jak kostelní myši, mizerná délka dožití, kdo může, zdrhá z tohoto ráje do USA nebo EU. Japonsko je a vždy byla surovinově chudá země, přesto je mezi nejvyspělejšími zeměmi světa s vysokou kvalitou života. O surovinách to opravdu není.

  • Státní podnik Diamo

Andrej Babiš má ve svém programu, že tento státní podnik bude těžit lithium a na jakékoliv jiné scénáře reaguje nenávistnými skřeky. Je celkem lhostejno, zda to dělá proto, aby následně Agrofert nějakým subdodavatelským systémem Diamo podojil, nebo mu prostě vyšlo v průzkumu, že ho za to jeho volič bude milovat. Představa, že státní podnik Diamo bude těžit lithium, protože je to těžební firma, je jako jít s nemocí k veterináři, protože on je taky lékař. Státní podnik Diamo totiž ví o těžbě lithia přibližně tolik, co 99% čtenářů tohoto blogu.

Stát tu opravdu není od toho, aby investoval peníze daňových poplatníků, to zvládne každý sám za sebe s takovou kombinací výnosu a rizika, kterou uzná za vhodnou. Daně neodvádíme, aby si stát zakládal podniky, ale aby zajistil infrastrukturu, obranu, školství a důstojné slovo ČR ve světě. I tom máme ještě hodně co zlepšovat.

Lithium je sice pro ČR dobrá příležitost, ale představa, že na něm postavíme budoucnost naší ekonomiky, je směšná. Komické tanečky některých stran, které se z docela obyčejné těžby snaží vytřískat politické téma (jak kdyby jich nebylo dost), nejen neprospívají celkovému investičnímu prostředí, ale vyloženě ho poškozují. Nechme zkrátka pracovat všechny povolovací a legislativní procesy tak, jak zákon ukládá, je mnohem méně špatný, než si část politické scény všimla poslední týden.

Chceme-li na lithiu skutečně vydělat, starejme se především o to, abychom měli vynikající infrastrukturu, nikoliv jen tu dopravní, ale třeba i vědecko-výzkumnou. Jedině pak zde budeme mít klíčové znalosti a klíčové výroby, dobře placená pracovní místa, ziskové české podniky a vysokou životní úroveň.

Otázky, názory a připomínky můžete psát pod odkazem na FB www.facebook.com/martinprochazka007

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Martin Procházka
Martin Procházka
Absolvent FMV VŠE Risk underwriter v globální pojišťovně Člen TOP09 člen Komise pro zdravotnictví a sociální péči RJK. Facebook: www.facebook.com/martinprochazka007