Náš prezident jedná cíleně, je to záměr? Nebo Je to věkem?

Nejde mě to do hlavy! Přečetl jsem si životopis Miloše Zemana, abych byl v obraze.

Studoval střední ekonomickou školu v r. 1963. Před ukončením studia mu hrozilo , že nebude připuštěn k maturitě protože oslavoval knihu Karla Čapka „Hovory s T.G. Masarykem, která byla komunistickým režimem zakázána. Nakonec mu to zřejmě odpustili. Nějaký čas pracoval a potom se dostal na vysokou školu, kterou dokončil v r. 1969, takže v dospělém věku jako student zažil okupaci vojsk Varšavské smlouvy. V r. 1968 vstoupil do KSČ a v r. 1970 byl z KSČ vyloučen, protože odsuzoval vpád vojsk Varšavské smlouvy, tedy i vojsk SSSR.

Toto jsou fakta! Takže náš prezident zažil takovéto dějinné zvraty v naší zemi a byl , dalo by se říct komunistickým režimem perzekuován. Obdivoval našeho prvního demokratického prezidenta T. G. Masaryka. A co se to s ním děje v této době?

Obdivuje diktátora Ruska Vladimíra Putina, který vládne v Rusku s přestávkami ,kdy byl premiérem , (což je vlastně to samé) 17let! Obdivuje člověka, který nepřipouští jiné názory, nepřipustí svobodné volby, vládne Rusku jako car, je to bývalý důstojník nenáviděné KGB. V Rusku není svoboda slova, novináři, odpůrci režimu záhadně mizí. Takového člověka náš prezident obdivuje a k němu se jezdí radit.  Také jezdí často do Číny, kde vládne tvrdou rukou komunistická diktatura. Zve k nám čínské byznysmeny a podnikatele, obdivuje se zemi, kde je cenzura a lidská práva tam nic neznamenají. Co si o tom myslet?   Jsem o dost mladší než p. prezident a na základní škole jsem obdivoval Sovětský svaz, jako zemi kde se mají všichni dobře. Aspoň tak nám to v té době bylo prezentováno. Až do doby kdy nás Sovětská armáda okupovala. Tehdy jsem k Rusku získal odpor i k ruskému jazyku, který jsme se museli učit. Chápu samozřejmě, že to co se tehdy přihodilo, nebyla vina obyčejných ruských lidí. Byli zpracováni tamější propagandou. My jsme tehdy také nevěděli nic o miliónech mrtvých za stalinizmu o pracovních táborech a o bídě jaká tehdy v Rusku vládla.

Nyní už to ale víme a ví to moc dobře i náš prezident. A také ví, co je Rusko schopno pod vládou Vladimíra Putina dělat v současné době (anexe Krymu, podpora proruských separatistů) a co se v Rusku děje obyčejným lidem, novinářům a lidem jiného smýšlení než je kurz současné vlády. Také jistě ví, jak Ruští představitelé umějí překroutit pravdu. Co takového člověka tolik táhne k těmto totalitním režimům, když stejně jako většina z nás totalitní komunistický režim zažil v produktivním věku? Je to pro mne záhada?  Také mne zaráží, že nechá svého mluvčího vypouštět z úst takové neskutečné bláboly! Jako že EU je přirovnávána k nacistické třetí říši jen kvůli nějaké sporné tresti v našem rumu. Mluvčí prezidenta je mluvčí prezidenta a podle mého názoru vyjadřuje postoje a názory prezidenta republiky. A názory a postoje prezidenta republiky se za našimi hranicemi chápou jako názory a postoje České republiky. Nebo to tak není? Mluvčí prezidenta něco takového napíše a prezident k tomu mlčí??? To znamená, že to schvaluje. Nebo se mýlím? A jestliže většina národa zvolí tohoto člověka do čela státu, tak s jeho názory souhlasí. To mě připadá jako naprosto logické.

Velká většina lidí této země prožila desítky let totalitu, perzekuce v zaměstnání, ve škole, povinné prvomájové průvody a takzvané „desetiminutovky“ na pracovišti, kde jsme museli poslouchat politické bláboly o úspěších socialismu.

Mám to chápat tak, že si většina národa přeje, aby se toto vrátilo? Abychom se opět stali poslušným satelitem východního obra a obrátili se k západu a EU zády? NECHÁPU? Je to záměr, nebo je to věkem?

Koláčný Miroslav.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Miroslav Kolačný
Pracuji jako rehabilitační pracovník. Zajímám se o dění v této zemi. Několik let přispívám svými články do regionálních novin.