Po sociálně regulační smršti minulé vlády, kdy nám byla málem předepisovaná i velikost útržku použitého toaletního papíru, a poté, co se sociální inženýři oklepali z otřesu svého volebního debaklu, stojí tito „rytíři dobra“ opět v plné zbroji s úmyslem řídit nám, ubohým a  nesvéprávným občanům, naše životy. Jako záminku si vzali svůj předchozí naprosto zbytečný a zpackaný regulační paskvil o tom, že v době státních svátku je zakázáno prodávat, ale jen někde, jen někomu a jen někdy. Svou novou iniciativu zdůvodnili tím, že stávající zákon, který tak vehementně prosadili přes námitky ostatních je zpackaný paskvil a požadují, aby nadále bylo zakázáno prodávat jen někde a jen někomu, za to však ve státní svátek vždy.

Pojďme se na ten kabaret trapnosti podívat selským pohledem:

-Zákon prý chrání zaměstnané matky, aby mohly být více se svými dětmi. Naprostý nesmysl. Počet takto postižených provozoven je odhadem 1700, a kdyby v každé z nich ve svátek pracovalo v průměru 10-12 takovýchto matek, což je ve výsledku 0,3% pracujících v ČR a když těch co by byly raději ten den doma je, řekněme, polovina, potom nám vychází, že zákon takto „chrání“ pouhých 15 lidiček oproti tisícovce jiných. Nehledě na to, že z té tisícovky nechráněných je matek obsluhujících v menších obchodech, na benzinkách, ve špitálech, v restauracích atd. mnohonásobně víc než v těch supermarketech. A to nezapomínejme, že zákon zakazuje pouze veřejný prodej! Nikoliv samotný nástup do práce. Takže matka může klidně šupajdit ve svátek do práce a dělat tam inventuru. Aspoň se ušetří za jednoho studenta brigádníka.

-Ty prodavačky si alespoň odpočinou. Lživý nesmysl. Fond pracovní doby je daný, fond nařízených přesčasů taktéž. Fond roční pracovní doby je cca 2000 hod. + 150 hod. nařízených přesčasů. A žádný zákaz prodeje s tím nehne. Pokud bude zaměstnavatel chtít, odpracuje si to prodavačka i kdyby svátků bylo 20, nebo jen tři. Naopak před a po zákazu prodeje pracuje vlivem zvýšeného prodeje na 200%. Takže tu práci, kterou by udělala za dva dny a za 100% příplatku ke mzdě musí stihnout za jednu šichtu a bez příplatku. Navíc mnoho úvazků v těchto provozovnách je zkrácených a s flexibilní prac. dobou. Takže místo toho, aby šla s příplatkem ve státní svátek ve středu do práce a pak si vybrala volný pátek a měla tak prodloužený víkend, bude doma ve středu a v práci v sobotu. Ukázkový odpočinek.

-Budou mít více volna. Nebudou. Pokud má supermarket otevřeno 365 dní v roce a 15 hod. denně, má souhrnný fond prodejní doby 5475 hod. Při zákazu prodeje 11 dní v roce přijde o 165 prodejních hodin a cca 3%. obratu. Obé se přesně dubluje s jedním pracovním úvazkem jedné takové matky. To potom ano, to opravdu bude mít ona nešťastnice více volna na své dítě. Pro ostatní se však naprosto nic nezmění. Něco však ano, ony 3% obratu oddřou prodavačky v menších provozovnách a majitel supermarketu ušetří ty dny za energie.

-Je to lidsky spravedlivé. Není. Naopak je to jeden z nejvíc diskriminačních zákonů. Jednak má v úmyslu primárně chránit pouze ženy a jenom bagatelní část z nich (připomeňme, že pokud se vlivem zákazu prodeje zvýší obrat malých prodejen, tak buď ten výpadek supermarketů budou muset navíc oddřít jejich prodavačky za stávající plat, anebo budou muset ony provozovny na svátky posílit své týmy, nejlépe pak brigádně tou vyhozenou prodavačkou od konkurence, momentálně na pracáku), diskriminují různé provozovatele nesmyslně podle prodejní plochy (tady se nám rýsuje nárůst prodejen pod 200 m2, tedy více zastavěného místa, více parkovišť, více všeho za stejný objem prodeje) a v neposlední řadě to diskriminuje ty prodavačky, pro které byl 100% příplatek k platu stěžejní.

-Lidé nepotřebují ve svátek nakupovat, nikdo hlady neumře. Demagogický blábol. Tohle už je hrubý argumentační faul. Zakažme tedy výrobu a prodej luxusního zboží, bez něj se lidé také obejdou. Vlastně zakažme 90% všeho, protože i bez toho se dá přežít. KLDR budiž nám příkladem. Prodej je dvoustranná dohoda. Prodavačky se o svá místa ucházejí dobrovolně a dokonce přes jakési výběrová řízení v nichž tvrdí, že jsou s podmínkami srozuměné a chtějí to dělat. Obchodník se rozložením svého stánku zavazuje, že komukoliv prodá cokoliv, zákazník svou přítomností dává najevo, že úmluvu akceptuje a má na obchodu zájem. Potom nastává situace, kdy za výlohou stojí smutný majitel, za ním prodavačka mechanicky stírá prach z regálů, před výlohou lačný zákazník šustí bankovkami a dveře jsou zavřené. A do toho mu majitel smutně říká: Rádi bychom, ale nemůžeme. V Praze nás tímto chrání. Ale nikdo bohužel neví před čím!

Jak si údajnou ochranu matek prodavaček představuje J.Mihola z KDU-ČSL se dozvíme zde: „Když se někdo tváří, že se zastaví život, zastaví svět a nebude ani kde si koupit rohlík, tak to není pravda, protože menšíobchody budou mít otevřeno, pokud chtějí,“ uvedl s tím, že myslí především na prodavače a jejich rodiny.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/snemovna-navrh-zavrit-velke-obchody-svatky-prodejni-doba-pmz-/domaci.aspx?c=A180329_210235_domaci_kop

Takže socinženýr nám tady tvrdí, že myslí na prodavače a jejich rodiny tak, že 90% z nich ve svátek do práce nejenže pofrčí, ale navíc oddřou práci za zbylých 10%, které zase přijdou proti své vůli o 100% příplatek. Krásná práce.

A co nás čeká příště? Zákaz poslechu autorádií za jízdy kvůli bezpečnosti, pouze jedno registrované auto na jednu trvalou adresu, druhé s likvidačním poplatkem kvůli ochraně životního prostředí?

A co takhle vydat zákon o tom, že ve firmách zabývajících se prodejem zboží může zaměstnanec ve státní svátek odmítnout nástup do práce? A že firmy by tedy mohly mít otevřeno jen pokud si seženou zaměstnance, kteří o to vyloženě stojí? To je asi už vyšší matematika, že?

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Petr Burian